Miliardy místo osad

USA poskytly záruku na půjčku Izraeli

Od okamžiku, kdy se stal předseda Strany práce a bývalý velvyslanec ve Washingtonu Jicchak Rabin izraelským premiérem, se vztahy mezi Spojenými státy a Izraelem výrazně zlepšily. Prezident Bush reagoval nejenom okamžitým telefonickým blahopřáním, ale i pozvánkou do letního sídla v Kennebunkportu. Ohlašovaná nová politika izraelské vlády vůči Arabům i řada Rabinových přátel v Kongresu a washingtonské administrativě dávají naději, že nejde jen o přechodné oteplení.

Nové vztahy s novým premiérem

Každý americký prezident byl proti budování nových osad na arabských územích, okupovaných od roku 1967, žádný z nich však nepodmiňoval ekonomickou pomoc Izraeli zastavením jejich další výstavby. V posledních letech však vztahy mezi USA a Izraelem viditelně ochladly. Bushova administrativa neměla pro židovský stát „takové pochopení“ jako její předchůdci, své sehrály i nedobré osobní vztahy mezi Georgem Bushem a Jamesem Bakerem na jedné straně a Jicchakem Šamirem na straně druhé. Američanům bylo především jasné, že výstavba nových osad na okupovaných územích patří mezi největší překážky míru na Blízkém východě.Projednávání izraelské žádosti o poskytnutí záruky na desetimiliardovou půjčku, která by umožnila absorbovat židovské uprchlíky z bývalého Sovětského svazu bylo proto v listopadu odloženo. 24.února letošního roku pak James Baker poprvé veřejně vyhlásil podmínky pro udělení garance -…

v33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte