Vyhánění čerta ďáblem

V Alžírsku nadále vládne armáda

Začátkem letošního roku, několik dní po vyhlášení výsledků prvního kola alžírských parlamentních voleb, ve kterých přesvědčivě zvítězila Fronta islámské spásy (FIS), řekl v Maroku politický uprchlík Muhammad Budiáf reportérům týdeníku Alžírský čtvrtek: „Kdesi jsem četl prohlášení jednoho člena Fronty islámské spásy, které znělo: "Nechceme demokracii na západní způsob.“ Jakou demokracii tedy chceme? Má se snad Alžírsko stavět na zadní před podněty přicházejícími ze Západu, který je rozvinutý a drží ruku na světové ekonomice? Budeme se bouřit proti těmto faktům? Budeme žít v uzavřené společnosti?„Na volební vítězství islámských fundamentalistů zareagovala jediná akceschopná síla v zemi - armáda. Po obsazení strategických bodů oznámila převzetí moci, zrušila druhé kolo parlamentních voleb a na výtržnosti mladých přívrženců FIS odpověděla represemi. "Co to znamená?“ ptal se v Maroku Muhammad Budiáf. "Armádě je nutné připomentout, že pokud respektovala první kolo voleb, musí i nadále hrát podle pravidel. Říkat, že uděláme tečku za FIS a zároveň budeme pokračovat v demokratizaci, je protimluv."O několik dní později se Budiáf po osmadvaceti letech vrátil do vlasti jako předseda nové alžírské vlády, která měla reprezentativností svého složení zakrýt nelegitimitu puče. Za priority svého kabinetu vyhlásil ochranu demokratického vývoje, respektování občanských svobod a konsolidaci státní moci.

v29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 14 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 14 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte