Sliby, chyby a pan doktor

(glosář)

Bylo nevýslovně povzbudivé, když krátce po svém prvém zvolení prezident Havel prohlásil, že napříště by měl mít u nás dveře ke vzdělání otevřené každý. Že by měl být přijat po splnění nejzákladnějších předpokladů každý zájemce o určitý obor, a teprve prvé semestry studia spravedlivě ukáží, kdo na školu má a kdo ne. Znělo mi to v našem permanentním Absurdistánu svou normální, přirozenou logikou jako hudba sfér. A zaznělo to tehdy z obrazovky v tomtéž nadějemi těhotném čase, kdy prezident oblétával gabčíkovské hráze mezi asiatským a evropským myšlením a upřímně se pohoršoval nad megalomanským pomníkem blbosti minulé éry. Opět normální slova v nenormální době, vymknuté z kloubů: a opět zněla jako balzám. A dnes?

Pomník blbosti sametové

Monstrum jako nezvratný betonový argument proti přírodě je úspěšně před dokončením. Jeho nejpodstatnější a nejkontroverznější části (varianta odvedení hraniční řeky) se hekticky prostavěly mj. z peněz federálních daňových poplatníků nikoli za vlády prezidenta Husáka, ale prezidenta Havla (plus premiérů Čalfy, Mečiara a Čarnogurského: jejich tři jména nechť jsou na pomníku svorně vytesána pro poučení příštím generacím). Proč se tenkrát po listopadu okamžitě nepřestalo stavět, nesvěřilo se vše k rozhodnutí nezávislým ekologům, nezrušila se ostudná smlouva o výstavbě? To je mi stejně nepochopitelné, jako proč se dnes s okamžitou platností nezakážou freonové spreje, proč se…

v29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 14 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 14 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte