Pozdrav z federálního hrobu

Referendum postaví Čechy a Slováky proti sobě

Minulá vládní garnitura se až do poslední chvíle tvrdošíjně snažila pracovat k zachování federace. Zůstaly po tom stopy ve federálním zákonodárství a mezery v politice a institucích České republiky, na které budeme ještě nějaký čas narážet. Reziduem této snahy je rozšířené přesvědčení, že ke změně státoprávního uspořádání může dojít jen referendem. Ale právě referendum se může ukázat posledním danajským darem mrtvé federace.

Lidové hlasování není záruka demokracie

Několikrát již bylo poukázáno na to, že referendum v sobě skrývá více otázek, než slibuje zodpovědět. I když pomineme původní představu HZDS, která zaměňovala referendum za svého druhu průzkum veřejného mínění, je tu nejasností celá řada: Jak formulovat otázku? Bude-li výsledek 49:51, zmlknou pochybnosti nebo naopak zesílí? Co dopadne-li referendum v rozporu s výsledky voleb - budou si lidé schopni zvolit novou odpovídající vládu? Jak často by se pak vlastně měly konat volby?Referendum neřeší problémy ani ke všeobecné spokojenosti ani natrvalo. Není žádnou obecnou zárukou ani vrcholem demokracie. Zastupitelská demokracie naopak není žádnou náhražkou, ke které by se civilizovaná společnost uchylovala z technických důvodů. Přímé všelidové hlasování bylo odedávna významným politickým myslitelům podezřelé tím, že v sobě obsahovalo zárodky tyranie většiny. A ta jim nepřišla o nic lepší (dokonce spíš horší) než…

v29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 14 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 14 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte