Taková je válka

Reportér Respektu v Náhorním Karabachu

Začíná útok. Dělostřelecké a tankové granáty dopadají na frontové pozice na okraji města. Vracím se do týlu. Náhle zatřese zemí ohlušující detonace. GRAD. Do mrtvých ulic dopadá jedna raketa za druhou. Déšť ustává, bouře odchází, měsíc spoře osvětluje apokalyptickou scenérii hořících trosek Askeranu. Běžím po bývalé hlavní třídě. Vyhýbám se hromadám suti z rozbořených domů, povaleným stromům, ohořelým zbytkům aut. Při zlověstném svistu padám na rozbombardovanou dlažbu. Do očí mě štípe kouř, špatně se mi dýchá. Dobíhám na konec města. Tlusté zdi středověké pevnosti, kterou před staletími postavili Arméni proti tureckým útočníkům, jsou bezpečné.Tmou se řítí sanitka. První ranění této noci. Ohnivá koule minometné exploze odlamuje kus skály nedaleko od ní. Současná podoba války v Náhorním Karabachu dává mírovým snahám pramalou naději.

Jerevan: Karabach jako prestižní otázka

„Pro Armény i Ázerbájdžánce je problém Karabachu prestižní záležitostí. Racionalita a humanita jde stranou. A to je naše tragédie. Vypuknutí války mezi Jerevanem a Baku je otázkou času,“ říká mi v arménském parlamentu jeden poslanec. Prosí mě, abych neuváděl jeho jméno. „Doba je zlá, politických vražd přibývá,“ omlouvá se.Otázka karabašské enklávy je nyní univerzálním odrazovým můstkem pro opozici. Celoarménské národní hnutí prezidenta Levona Ter-Petrosjana vede v této věci nanejvýš pragmatickou a, zdá se, především…

v28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte