Heslo zní subsidiarita

John Major bojuje za Maastricht

Slovo subsidiarity slyšela většina Britů prvního července poprvé a byla z něho tumpachová. V den, kdy Británie převzala na šest měsíců předsednictví Evropského společenství, sdělovací prostředky subsidiaritu chrlily na čtenáře a posluchače hlava nehlava. Vypadalo to jako něco, na čem se dohodli John Major s Jacquesem Delorsem na svém společném jednání a veřejném vystoupení, které se mnohým jevilo jako šaráda nebo zábavný pořad dvojice komiků - The Jacques and John Show: jeden druhého chválili, jeden druhého podporovali a vzájemně si přitakávali - na téma Maastricht.

Baronka Thatcherová se nevzdává

Subsidiarita se jeví jako cukrátko, jímž hodlá John Major přimět britský parlament, aby ratifikoval Maastrichtskou dohodu. Dá mu to asi hodně práce, protože mu systematicky podráží nohy nově pasovaná baronka Thatcherová, která ve svém prvním projevu ve Sněmovně lordů vyhlásila Maastrichtu neúprosný boj. Pro Thatcherovou a pro řadu konzervativních poslanců je Maastricht vrcholem evropské byrokratické absurdity, v níž se francouzské socialistické myšlení vnucuje nesocialistickým evropským národům prostřednictvím Evropské komise a jejího předsedy Jacquesa Delorse, kteří neustále přicházejí s čím dál nesmyslnějšími nařízeními: tu maximální povolené procento alkoholu, tu stanovený obsah smetany v mléce, tu chemické složení azbestových střešních tašek, tu maximální počet hodin, které smějí…

v28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte