Spiknutí neschopných

Systém státní správy je stejný jako za komunistů až na to, že se rozkládá

Arogance našich úřadů se dá popsat jednoduše: chovají se tak, jako by tady byl občan pro ně, a ne ony pro občana. V tom se od časů komunismu změnilo velmi málo. Novým prvkem, charakteristickým pro postkomunistickou éru, je rozklad úřadů.Boj o kompetence se ani zdaleka neomezuje na boj mezi vládami. Od samého začátku zuří bitvy na všech úrovních: mezi ministerstvy, mezi jednotlivými resorty uvnitř ministerstev, mezi odbory toho samého úřadu, a dokonce mezi odděleními toho samého odboru. I když nelze generalizovat, všeobecně platí, že neexistuje resort, kde by se dnes neodehrávaly kompetenční boje. Pozoruhodné je, že bez větších třecích ploch fungují nově založené instituce - například obě ministerstva pro privatizaci.Výsledkem tohoto „kompetenčního procesu“ je zmatek a rostoucí alibismus při rozhodování: vznikají nejrozličnější koordinační správy a komise a v podstatě nepřehledný způsob řízení. Vládne subjektivismus: pokud chce člověk něco zařídit, je pořád ještě nejjistější cestou najít si na úřadě nějakého „známého“.

Špatně navržený systém

Bez kvalitně fungující státní správy nebude možné udělat ani jeden z kroků, které jsou nezbytné pro přechod k západním společenským normám. Rozpad státní správy dnes patří k nejzávažnějším politickým problémům, ale nezdá se, že by si to politikové uvědomovali. Neexistuje politická strana, která by veřejnosti…

v27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte