Do konce září bude rozhodnuto

Rozhovor s místopředsedou ODS Josefem Zieleniecem

Po návratu z pátečního jednání představitelů Občanské demokratické strany (ODS) a Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) v Bratislavě odpověděl místopředseda a člen delegace ODS Josef Zieleniec na otázky Respektu.Máte za sebou čtyři schůzky s představiteli HZDS. Jak byste je zhodnotil?Naši partneři si postupně - pod vlivem našeho pevného postoje a tlaku veřejného mínění doma i ve světě - uvědomili, že je rozdíl mezi jejich přáním a reálnými možnostmi. S postupem času byla tedy jednání konstruktivnější. To otevřelo šanci dosáhnout v Bratislavě dohody. I přes rozdílnost programu ODS a HZDS jsme našli kroky, které otázku česko-slovenských vztahů vyřeší. Bratislavská dohoda je v podstatě scénář, který při dodržení ústavy povede k nalezení rozumného řešení budoucnosti tohoto státu. V dané chvíli je to nesporný úspěch.

Dohodnutá svrchovanost

Jaké jsou záruky, že Bratislavská dohoda bude dodržena?Otázka vyhlášení mezinárodní subjektivity není pro HZDS jen volební rétorika - je to jejich bytostné přesvědčení. Představitelé HZDS jsou přesvědčeni, že s postupujícím časem může Slovensko jen ztratit. Čím víc se totiž blíží vstup do Evropského společenství, tím je podle HZDS menší šance, že Slovensko zaujme „rovnoprávné místo“ mezi evropskými národy. Pan Mečiar si myslí, že pokud nevyužijí dnešní šanci, stane se Slovensko jen regionem Evropy. Bratislavská dohoda umožňuje…

v25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte