0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Domov15. 6. 199217 minut

Slovensko zvolilo vůdce

Astronaut

Slovensko zvolilo vůdce

„Dal jsem hlas Mečiarovi - pro demokratické Slovensko a taky proto, aby federace zůstala“

↓ INZERCE

Ulice Bratislavy dosud lemují gigantické volební plakáty: portréty předsedy vítězného HZDS, Vladimíra Mečiara. S úsměvem a roztaženýma rukama nabízí bratislavským voličům svou náruč. Na jednom s plakátů má přes prsa nastříkán nápis: ŠTB. Slovenský občan zvolil svou budoucnost. titulek pondělního vydání deníku Koridor to říká za všechny: "Triumfálne víťazstvo HZDS - cesta ku zvrchovanosti otvorená."V hlavním městě Slovenské republiky panuje ospalá atmosféra. Na náměstí SNP, kde po dva roky Slováci demonstrovali svoji touhu po samostatnosti, je klid. Žádné divoce gestikulující hloučky, žádná hesla, jen pár otrhaných plakátů se slovenským státním znakem. Všechno nasvědčuje tomu, že si slovenský volič konečně vybral správně. Vladimír Mečiar zahájil jménem Slovenska jednání o budoucnosti státu. Veřejnost očekává první zprávy z jednání, zda vůdce opravdu splní jejich sny. Na středu je proto ohlášena tisková konference HZDS.

Novináři věci komplikují

V malém salónku v domě novinářů na náměstí SNP je cítit napětí: několik desítek žurnalistů čeká na příchod předsedy HZDS. Místo toho však ke konferenčnímu stolku usedá jeho tiskový mluvčí Bohuš Géci a tiskový tajemník hnutí Jozef Šucha. Mečiarovu nepřítomnost se užaslým novinářům snaží vysvětlit pan Géci: „Jde o to, aby nedocházelo k nějakým nedopatřením a zbytečně se neposkytovaly polotovary z jednání.“ Další novinkou je, že delegace HZDS na setkání s prezidentem půjde bez V. Mečiara. „Jsou určité výhrady vůči postupu pana prezidenta ve volbách i ve vztahu k panu Mečiarovi,“ říká mluvčí. Na naši otázku, zda může hovořit konkrétně, tiskový mluvčí říká: „Pokud jste sledovali vývoj státoprávního uspořádání, tak přijdete na to, co mám na mysli."Jaký je názor hnutí na právě zveřejněnou zprávu CIA o Československu? "Je zřejmé, že jde o propagandistickou kampaň proti levicovým silám na Slovensku. Její součástí je i federální vysílání rozhlasu a televize. Abyste se nemýlili - jako bývalý zaměstnanec rozhlasu vím, jak se to dělá."Poslední věta sklízí potlesk a mluvčí tiskovku rychle ukončuje. Někteří slovenští novináři jej obklopují a z hloučku se ozývá smích. Ostatní, ohromeni zážitkem, diskutují u vchodu do budovy. Po chvíli vychází pan Šucha v doprovodu několika rozesmátých žen. Chceme po něm, aby přece jen důkladněji vysvětlil, proč Vladimír Mečiar nepřišel informovat veřejnost osobně. "Pan předseda nebude chodit na tiskovky, kam chodí novináři, kteří chtějí a priori rozsévat neklid. Jako to bylo dnes. Pořád se ptají, jestli budou dvě banky, nebo jedna. Myslím, že věci zbytečně komplikují, to není přeci podstatou problému. Nejhůř se projevuje Hoffman, Hríb, Schutz a Žitný. Ostatním novinářům pan předseda trpělivě odpovídá na všechny otázky.“

V ulicích Bratislavy

Dělník, 52 let:„Volil jsem Mečiara, protože nikdo lepší tady není. On jediný je mi schopný zaručit domovské právo na slovenský jazyk. Vím, že bez vás nám bude zle, ale byli jsme přes sedmdesát let v českém područí, a toho je právě dost."Dělnice, 52 let:"Nevím, jestli chci samostatný stát, ale víte, jak to bylo: prezident nás pomlouval, Burešová na nás byla zlá, ošklivě se v zahraničí vyjadřovala o Slovácích. Vím to z novin i od lidí. Myslím, že to dopadlo docela dobře. Mečiara jsem nevolila, ale je statečný. Když byl v Praze, začali se mu Češi vysmívat, že máme Maticu slovenskou."Prodavačka, 48 let:"Chtěla jsem volit Zelené, ale kvůli Maďarům jsem volila SNS. Myslím si ale, že zvítězila spravedlnost. Mečiarovi jde o rozumnou federaci a ne o rozdělení státu.Dělník, 29 let:"Dopadlo to špatně. Na Slovensku nastoupily levicové síly, budou brzdit reformu. V určitém smyslu mám pocit ohrožení demokracie: nevím, jestli jsou vybudované nějaké mechanismy, které by tomu zabránily. Situace je taková, že v parlamentě není žádná opozice. Myslím, že lidi věděli, co volí, že to bylo v tomto smyslu vědomé, protireformní.“

Podcenili jsme komunismus na Slovensku

Ulice, kde ještě před rokem pár desítek nadšených federalistů zoufale skandovalo svoji podporu společnému státu a reformě, je dnes opuštěná. V Mozartově domě na Starém Městě, sídle ODÚ a kdysi centru událostí, je ticho. Jen několik studentů diskutuje v místním bistru o své budoucnosti. Za sklem okénka je vystavena jako poslední zbraň, co hnutí zůstala, brožura s názvem „Dialógy Vladimíra Mečiara“. Mapuje rozpory v publikovaných výrocích nejdříve zapřisáhlého federalisty, nyní bojovníka za svrchovanost Slovenska.Na tiskovém oddělení několik lidí s úzkostí sleduje tiskovou konferenci Václava Klause. Zrovna informuje o postojích svého partnera. Zdá se, že osud společného státu je zpečetěn. Jedna z žen se dává do pláče. „To je strašné. Nevěřím, že lidi, kteří volili Mečiara, chtěli zrovna tohle.“ Její výrok jen podtrhuje podivnou rozpolcenost v tužbách Slovenska. V roce 89 podporovala hnutí VPN a jeho program Šance pro Slovensko převážná většina obyvatel SR. Hnutí se postupem času rozpadlo, jeho původní ideály se dál snažila prosazovat Občanská demokratická unie. V dnešních volbách ale zcela propadla. Na příčiny neúspěchu federalistického programu hnutí jsme se zeptali PETERA TATÁRA, člena předsednictva odstupující SNR.VPN přivedlo Mečiara do politiky, dlouho nad ním drželo ochrannou ruku. Teď ODÚ úplně propadlo. Proč?Podcenili jsme komunismus na Slovensku. Bojím se, že pro normální fungování slovenské společnosti byly dva roky poměrně úspěšného pokusu o otevřenou, svobodnou společnost, někdy vulgárně nazývanou kapitalismem, málo. Budeme muset začít znovu. My zdůrazňujeme občanský princip, proto jsme prohráli. Lidé říkají - Mečiar nechce rozdělení státu, chce volný svazek. Rozdělení si prý přeje Václav Klaus.Na Slovensku se pouze něco přes deset procent lidí hlásí k rozdělení státu. Ti volili SNS a SKDH. Všichni ostatní byli oklamáni. Mečiar chce unii a tvrdí, že je to společný stát. Lže, ale Slováci mu věři. To je součást scénáře - lhát, říkat, že chci společný stát, který přitom nechci. Mečiar a jemu podobní politici budou mít pro své mocenské a hegemonistické kroky ospravedlnění ve vnějším nepříteli - České republice, maďarské menšině, v Budapešti. Exponujeme domnělého, neexistujícího nepřítele a potom nad ním hrdinsky zvítězíme - tím Mečiar získává popularitu. Občan, který není zvyklý na samostatnou zodpovědnost, ji rád deleguje politikovi diktátorského typu.Jaká je podle vás úloha tisku v celém dramatu?Na Slovensku píší většinou novináři, kteří psali i za komunistů. Nevím, jestli je to tím, že proti vládě dřív psát nesměli a teď to paradoxně udělali, nebo jestli se zalekli či nechali okouzlit despotickým a diktátorským typem, ale sehráli velmi negativní úlohu. Stejně jako před listopadem 1989.

V ulicích Bratislavy

Hotelová recepční, 25 let:„Já tady nezůstanu. Většina mých známých chce odejít do Čech. I když tam nemám byt ani práci, je to pořád menší nejistota než zůstat tady. Kňažko a Mečiar se budou mstít za to, že je Praha nebrala vážně. Myslím, že se lidé na Slovensku nechali oklamat. Stačilo, aby Mečiar a jeho parta objeli fabriky, slíbili zaměstnanost a řekli, že když bude svrchovanost, situace v hospodářství se zlepší, protože Češi žijí na náš úkor. Lidi nechápou, co je to svrchovanost, a myslí si, že to bude tak, jako je to teď. Nepředstavovali si, že to znamená rozpad."Studentka pedagogiky, 22 let:"Volila jsem KDH a ODÚ. Jsem nespokojená, protože nechci rozdělení státu. Mečiarovi nevěřím. Z toho, jak bude vypadat samostatné Slovensko, mám veliký strach. Někteří lidé totiž říkají, že si chce Mečiar vyřídit účty se svými odpůrci.Studentka konzervatoře, 25 let:"Lidi možná Mečiara nevolili proto, aby rozdělil federaci. Bojím se, že to nedopadne moc dobře, aby u nás nebylo něco podobného jako v Jugoslávii. Třeba s Maďary. Geodet, 55 let:"Budoucnost vidím špatně, nevím co se bude dít. Lidi nevolili rozpad státu, ale Mečiara, aby prosadil jejich zájmy. Když ale bude mít půl roku v rukou masmédia, zpracuje je propagandisticky tak, že půjdou za ním i v rozpadu."Student, 18 let:"Je to absolutní hrůza. Já jsem volil ODS, protože si myslím, že jsou to odborníci. Stát se asi rozpadne. V referendu budu za společný stát. Mečiarovi nevěřím.“

Vyprofilovaná strana

Sídlo Strany demokratické levice, nástupkyně Komunistické strany Slovenska, se nachází nedaleko centra v Gunduličově ulici. Na chodbě je otevřenými dveřmi rozmnožovny vidět řada xeroxů. Venku čeká několik tiskařských strojů přikrytých plachtou. V druhém patře sekretariátu, u dveří s nápisem Nadace Vlado Clementise, stojí silný, vysoký muž s nakroucenými kníry. Na klopě saka má přišpendlený odznáček Evropského společenství a znak Slovenska. Právě přišel do sekretariátu SDĽ oznámit svou kandidaturu na úřad prezidenta ČSFR. Je prý prezidentem Slovenské lidové unie a s výsledky voleb je spokojen. Slovensko bude konečně samostatným státem. „Mnozí Češi tvrdí, že to bude jako za Slovenského štátu,“ říká a divoce se rozhlíží kolem. "Češi neznají problematiku a historii Slovenska, ale osobují si právo mluvit za nás. Jedinou úlohou Slovenského štátu bylo zachránit slovenský národ."Předseda strana, PETER WEISS, si jako svědka k rozhovoru přizval místopředsedu PAVOLA KANISE.Jaký je váš názor na vítězství HZDS a na styčné body mezi oběma stranami?Dominance HZDS je podle nás trochu velká, i když jsme jeho volební úspěch očekávali. Pokusy obnovovat lustrační skandály, ale i vstup pana prezidenta do volební kampaně, to vše byly faktory, které ovlivnily volební výsledek ve prospěch pana Mečiara. Pan Kňažko oprávněně poděkoval některým masmédiím za levnou předvolební pomoc. V některých bodech hospodářské a sociální politiky se program SDĽ shoduje s cíli HZDS. SDĽ je ale vyprofilovaná strana, sociálně demokratického zaměření, zatímco HZDS je bezbřehé, politicky dosud nevyprofilované hnutí. O koalici s nimi nikdy nebyla řeč. Pokud ale HZDS přijme naše připomínky k programu, můžeme jej podpořit. Podpoříme i vládu, kterou sestaví, pokud bude mít atributy vlády odborníků.Při prvním jednání s panem Mečiarem jste se hned shodli na požadavku zrušení federální televize a rozhlasu. Co vás k tomu vede?Když se den před nastartováním volební kampaně najdou nové dokumenty diskreditující předsedu HZDS, co si člověk může myslet? Udělejte si obsahovou analýzu struktury zpravodajství na F1 během celé volební kampaně. Prezidentův projev před skončením kampaně jednoznačně přidal hlasy v Čechách panu Klausovi a na Slovensku vyvolal bumerangový efekt. Přidal hlasy panu Mečiarovi a možná i SNS. Mezi slovenskou a federální televizí panuje informační válka, to nemá cenu zakrývat. Shoda nastala i v dalších bodech - žádáte zrušení lustračního zákona a personální změny ve vedení Federálního ministerstva vnitra a FBIS?Lustrační zákon pokládáme za nedemokratický a protiústavní. Slovensko navíc nemá tolik inteligence a odborníků, aby si je mohlo likvidovat. Třeba jen proto, že byli v roce 1963–4 řadovými členy LM.Pokud jde o FBIS a FMV, myslím, že skandálů pod dosavadním vedením tohoto ministerstva bylo přespříliš. Zasahování jejich vedoucích činitelů do politiky bylo tak očividné, že ještě před jmenováním nové vlády by bylo třeba z toho vyvodit závěry. To se týká hlavně osoby ministra vnitra a šéfa FBIS.Budete podporovat kandidaturu Václava Havla, nebo se i tady shodnete s V. Mečiarem?O tom, jestli Václava Havla podpoříme, rozhodne republiková rada. osobně mne nepotěšilo, že porušil svou nestrannost a podpořil před volbami pravicové strany.

V ulicích Bratislavy

Dělník, 44 let:„Volil jsem Weisse, protože jsem měl plné zuby KDH. Mečiar je trochu diktátor, ale je dobře, že klepne přes prsty Maďary. Na jihu se slovensky vůbec nedomluvíte."Úředník, 56 let:"Podle mne to je dobré. Pokud to nepůjde jinak, tak bude muset dojít k rozdělení. Ekonomická reforma se v žádném případě nezarazí. Lidi to nedopustí.“

Indepentent Slovakia

Chodby starého činžáku jsou polepeny nálepkami „Independent Slovakia“. Jsme v sídle Slovenské národní strany. Předseda strany Jozef Prokeš odmítá respektu poskytnout rozhovor. Pověstný národovec Víťazoslav Móric zde není. Ochotně se nás ale ujímá autor volebního programu strany a poslanec SNR VLADIMÍR MIŠKOVSKÝ. „Předseda vám nedal rozhovor, protože na Slovensku vás určitě nečte víc jak sedmnáct lidí,“ říká cestou do kanceláře. „Víte, proč tady třeba prohrál Klaus? Myslel si, že k vítězství stačí, že se vyfotí s Thatcherovou. My jsme ho ale trumfli.“ Rozvírá noviny a pyšně ukazuje fotografii, na které si Jozef Prokeš třese rukou s Ronaldem Reaganem. Co říkáte vítězství HZDS?V podstatě vyhrál volby dva roky starý program naší strany. HZDS se za námi pomalu krok za krokem plíží. Předpokládám, že jedno křídlo v HZDS brzy splyne s naším programem. To jsou lidé jako Kňažko, Kováč nebo Húska.Řada odborníků ale před osamostatněním Slovenska varuje. Může způsobit katastrofální ekonomické problémy. Jaký je váš názor?Samostatnost Slovenska je spíš filozofický problém. Dá se otázka vlastní státnosti vyjádřit penězi? Možná několik let bude utahování opasků, ale dají se takové kupecké počty zaměnit za nějakou vyšší myšlenku? Jde o přežití národa.Jak se bude SNS chovat ve Federálním shromáždění?Budeme maximálně bránit přijetí ústavy, se kterou by nesouhlasily národní republiky, což se nám v předcházejícím období téměř úspěšně dařilo. Nikdy jsme se netajili tím, že nepodpoříme kandidaturu prezidenta. Žádného.Maďaři na Slovensku vyjadřují jisté obavy z vývoje. Jaký má vaše strana postoj k maďarské menšině?Můžu říct otevřeně, že budeme iniciovat zpřísnění jazykového zákona a uzákonění slovenštiny jako státního jazyka. To není otázka porušování lidských práv. Jestli se někde porušují lidská práva, tak se porušují na národnostních menšinách v Maďarsku. Během 40 let zmizelo v Maďarsku 300.000 Slováků. Asimilovali se. Na Slovensku naopak maďarská menšina vzrostla. To je nejlepší důkaz maďarských a našich zákonů a vztahu k menšinám.

V ulicích Bratislavy

Soukromník, 48 let:„Není to nejhorší, ale uvidíme, jestli to s Mečiarem všechno dobře dopadne. Jsem proti rozdělení, ale musí být daleko větší rovnoprávnost Slovenska."Lékařka, 37 let:"Volila jsem HZDS a zatím jsem docela spokojena. K Havlovi mám velké sympatie, je to velký člověk po všech stránkách, ale necítím ho jako prezidenta. On není československý prezident. On si jen jako plní povinnost, že sem přijde, ale na Slovensku ho není cítit."Redaktor knižního vydavatelství,42 let:"Lidé v Čechách nebo na Slovensku nejsou pro rozdělení státu, ale pokud vyjednávám s předsedou HZDS, nemohu jej provokovat. Václav Havel pořád vyslovuje jméno Mečiar jako Mečár. To jsou vyslovené provokace a já se nedivím, že Mečiar tak reaguje."Psycholožka, 42 let:"Mečiara volili dělníci a pro ty je primární, jestli budou mít práci. On jim slíbil všechno, ale nejsem si jistá, jestli takové sliby splní. Jsem z výsledků voleb velmi nešťastná."Údržbář, 42 let:"Mečiar si teď myslí, že je bohem. nikde se neukáže, všude posílá mluvčího. Bohužel jsem volil HZDS, kdybych věděl, jak to dopadne, tak je nevolím. Volil jsem demokratické Slovensko a aby federace zůstala. To jen Prokeš chtěl pořád samostatnost, Mečiar nikdy o rozpadu nic neříkal a teď se nechává zatajovat. To není jen můj názor. V referendu za samostatnost nebudu. Jaký je to rozum, samostatné Slovensko? Kdyby byly za 14 dní nové volby, tak si buďte jistý, že Mečiar už tolik hlasů nezíská. Vadilo mi také, jak se Kňažko vyjadřoval o Maďarech. Co si to ti lidé dovolují? Chovají se tak, jako by jim patřila celá republika. Lituji, že jsem je volil, přísahám.“

Mlčící většina je hlasitá

Z křoví, které lemuje Tomášikovu ulici, co chvíli vykukuje obraz usměvavého Vladimíra Mečiara: v ulici je sídlo HZDS. Blíží se odjezd na jednání do Prahy a na betonovém dvoře jsou nachystané šestsetřináctky. Mezi nimi stojí zlatý cadillac, poznávací značka USA, stát Virginia. Vedle vrátného sedí na rozvrzané židli malý chlapík s ulízanými vlasy. Vstává. „Nechcete se mnou udělat rozhovor?“ je prý budoucím prezidentem Československa. Americký Slovák, prezident Hnutí za sociální spravedlnost, J. Kasanický. Před několika dny navštívil ozbrojen budovu Slovenské televize, aby, jak řekl, „zaútočil na baštu totality“. Jeho cadillac má číslo 007. „Jako James Bond,“ říká muž. Bzučák otvírá dveře do sídla strany. Poslanec Federálního shromáždění za HZDS ROMAN ZELENAY nás očekává.Byl jste členem VPN, jak hodnotíte neúspěch bývalých kolegů v ODÚ?My jsme ho očekávali. Oni propadli iluzi přesně jako česká politická scéna, že je tu nějaká mlčící většina, která je bude volit. ukázalo se, že mlčící většina je velmi hlasitá a vyjádřila se ve volbách. Lidé nechtějí dosavadní způsob vládnutí. Nechtějí zaprodanost, protože vládní koalice prakticky nehájila zájmy své republiky. Byla jen jakousi odnoží Prahy.Lidé ale říkají, že nevolili HZDS proto, aby rozdělilo stát.Byl jste při tom, když volili HZDS? Mluví někdo o samostatném Slovensku? Suverenita je jedním z atributů nezávislosti, ale nezávislost není atributem suverenity.Splní HZDS posloupnost kroků vyhlášených ve volebním programu?Samozřejmě: vyhlášení suverenity, přijetí ústavy včetně prezidenta. V ústavě bude zakotveno, že bude zvolen slovenský prezident. Stále si ale směšujete legislativní akt s konkrétním technickým provedením. Samotné přijetí funkce slovenského prezidenta a čas, kdy by měl být zvolený, jsou dvě rozdílné věci.Proč nechce HZDS podpořit kandidaturu Václava Havla na úřad prezidenta?O tom budeme mluvit až po skončení jednání. Potom povíme všechno. Zachovával bych maximální zdrženlivost, protože slovo se náhodou trošku zkreslí a už to naruší konstruktivnost jednání. Zkusme být jednou k sobě tak superkorektní, že o tom nebudeme mluvit.Jaký je váš postoj k maďarské menšině? Mají určité obavy z vítězství HZDS.Já mám zase obavy o slovenskou menšinu v Čechách, která nemá ani jednu mateřskou, základní nebo střední školu, nemluvě ani o fakultě. V Čechách je 600.000 Slováků, víc než na Slovensku Maďarů. Maďarská menšina má 300 základních škol, 70 středních škol a vlastní fakultu v Nitře. Slováci v Čechách nemají nic. Ano, chystáme změny v jazykovém zákoně, ale neřeknu vám, jaké. Nechte se překvapit.Při odchodu se pan Zelenay ještě svěřuje: Víte, nedávno jsem musel na jednom okresním úřadě na jihu Slovenska dokonce vytáhnout na úředníky maďarského původu poslanecký průkaz. Odmítli se mnou mluvit slovensky. Znám také případ mateřské školky, kde nutili slovenské děti mluvit maďarsky.Kde se to stalo?Roman Zelenay uhýbá očima: to vám neřeknu, nechci vzbuzovat vášně.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].