Jsi moje láska

Sex mentálně postižených

Mentálně retardovaní mají právo na sexualitu stejně jako každý jiný člověk," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Slavomil Hubálek. „Mají právo mít rodiny a děti, ovšem měly by to být chtěné děti. Vždycky jsme tvrdě vystupovali proti tomu, když se v ústavech považovala například masturbace za přestupek proti domácímu řádu."Proti oficiálnímu stanovisku ministerstva však stojí síla předsudků. Sex mezi mentálně postiženými je stále většinou "normální“ společnosti pokládán za cosi nemístného. Jako by vnímavost a síla pudů zasahovaly jen lidi od určitého stupně IQ. Jako by člověk pod touto hranicí automaticky ztrácel právo na něhu.

Hormonální léky

„V sexu jsou naši chlapci vyvinutí stejně jako ostatní lidé, někteří dokonce i víc,“ říká paní vychovatelka Váchová z ústavu v Suchomastech u Berouna. Žijí zde chovanci od patnácti do třiceti let. Při návštěvách to někdy vypadá, že sexuální energie otřásá celou institucí.„Tlumit jejich přirozenost podáváním brómu si nedovedu představit,“ říká paní Váchová. „Dříve jsme na potlačení sexuálního pudu podávali hormonální léky. Ale chlapci jsou po nich deformovaní. Martinovi, například, narostla prsa. Teď se spíš snažíme, aby se unavili prací."Když v ústavu zjistí, že někteří chovanci mají homosexuální vztah, nechají je být. "Horší je, když jeden z nich nechce se stykem souhlasit. V tom případě,“ říká vychovatelka Váchová, "dochází i k násilnostem. Nevybitá…

v21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte