Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Únava z intifády

Únava z intifády

Autonomie, násilí a voda ve Svaté zemi

Minulý týden slavili Izraelci svůj největší státní svátek, Den nezávislosti. Celková nálada odrážela hrdost nad dosaženými výsledky: novodobý Stát Izrael se stal za čtyřiačtyřicet let své existence moderní průmyslovou zemí a patří do rodiny západních demokracií. Izrael byl a zůstává jediným demokratickým státem na Blízkém východě. Na druhé straně poskytl Den nezávislosti příležitost pro zpytování svědomí, zda bylo učiněno dost pro dosažení míru s arabskými sousedy. Tato ústřední otázka tu zajímá všechny bez výjimky, příslušná diskuse v médiích bude ještě dlouho pokračovat, ale zdá se, že dosud neuzrál čas na jednoznačnou odpověď.

Autonomie pro Palestince

Zatím poslední, páté kolo mírových rozhovorů, nedávno ukončené ve Washingtonu, znamenalo určitý průlom. Izraelci navrhli palestinským partnerům (při prvním kole v Madridu koncem loňského října to byla ještě společná jordánsko-palestinská delegace), aby Palestinci s okamžitou platností převzali do vlastních rukou správu zdravotnictví na okupovaných územích (západním břehu Jordánu - Judeji a Samarii - a v pásmu Gazy). Ze strany Izraelců padl ještě jeden, významnější návrh: na tomto území by se měly co možná nejrychleji konat obecní volby a demokraticky zvolená administrativa by pak převzala veškerou správu - kromě bezpečnosti a zahraniční politiky.Mluvčí palestinské delegace, paní Hanán Ašrávíová, návrh zamítla. Proč? Dr.Ašrávíová…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
v19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte