Únava z intifády

Autonomie, násilí a voda ve Svaté zemi

Minulý týden slavili Izraelci svůj největší státní svátek, Den nezávislosti. Celková nálada odrážela hrdost nad dosaženými výsledky: novodobý Stát Izrael se stal za čtyřiačtyřicet let své existence moderní průmyslovou zemí a patří do rodiny západních demokracií. Izrael byl a zůstává jediným demokratickým státem na Blízkém východě. Na druhé straně poskytl Den nezávislosti příležitost pro zpytování svědomí, zda bylo učiněno dost pro dosažení míru s arabskými sousedy. Tato ústřední otázka tu zajímá všechny bez výjimky, příslušná diskuse v médiích bude ještě dlouho pokračovat, ale zdá se, že dosud neuzrál čas na jednoznačnou odpověď.

Autonomie pro Palestince

Zatím poslední, páté kolo mírových rozhovorů, nedávno ukončené ve Washingtonu, znamenalo určitý průlom. Izraelci navrhli palestinským partnerům (při prvním kole v Madridu koncem loňského října to byla ještě společná jordánsko-palestinská delegace), aby Palestinci s okamžitou platností převzali do vlastních rukou správu zdravotnictví na okupovaných územích (západním břehu Jordánu - Judeji a Samarii - a v pásmu Gazy). Ze strany Izraelců padl ještě jeden, významnější návrh: na tomto území by se měly co možná nejrychleji konat obecní volby a demokraticky zvolená administrativa by pak převzala veškerou správu - kromě bezpečnosti a zahraniční politiky.Mluvčí palestinské delegace, paní Hanán Ašrávíová, návrh zamítla. Proč? Dr.Ašrávíová…

v19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte