Hloupé mozky kývnou na všechno

Privatizace zemědělství na klíčanský způsob

Majitelům půdy, restituentům, na severním okraji Prahy nosí listonošky dopis s návrhem smlouvy, aby svá pole na deset let pronajali společnosti s ručením omezeným. Nabídka: hektar za půl procenta úřední ceny pozemku ročně (tedy tři stovky) minus daň z příjmu. Daň z půdy, asi pětkrát tolik, by platil nájemce. „Také nám nabízejí, abychom jim pronajali živý a mrtvý inventář, který dostaneme nazpět. Během deseti let by nám uhradili dvě pětiny jeho úřední ceny a potom by se stal jejich majetkem,“ kroutí nevěřícně hlavou jeden z oslovených. Mezi řadou lidí však tahle akce ohlas má.

Majetek těm, kdo s ním hospodaří

Dopisy rozesílají společnosti dvě. AGROMASO, spol. s r.o. a DOPRAMO, spol. s r.o. První z nich vede ředitel klíčanského státního statku, inženýr Zdeněk Bozděch, druhou jeho výrobní náměstek. Region, ve kterém hospodaří dosavadní státní statek, si rozdělili.AGROMASO se zaměřuje na oblast Dřevčic, Polerad a Popovic. Zdeněk Bozděch vysvětluje: "Sešlo se nás šest společníků - všechno tahouni naší velkovýkrmny býků. Chceme ji udržet. Je to unikátní záležitost i na evropské poměry - čtyři a půl tisíce býků na jednom místě. Zvířata jsou přitom zdravá a přibývají. Byli tu Rakušáci, tam vykupují kilo hovězího za třicet šilinků, a já jsem schopen dodat až do Vídně kilo za deset šilinků šedesát kilo. Neberou tuhle nabídku jenom proto, že rakouská vláda maso ze tří čtvrtin…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte