Politika jako umění nemožného

Jedinečná příležitost anebo pokušení?

Disidenti vstoupili do povědomí Západoevropanů kritikou zbloudilosti současné civilizace. Smysl jejich výzvy k životu v pravdě se naplnil ve „spořádaném“ pádu východoevropských totalitních režimů, nejvrchovatěji právě u nás. Ale oslavovaná jednota společnosti se rychle vytratila. Přišly mocenské kompromisy na úkor morálky. Scénu veřejného mínění ovládly problémy okolo „starých struktur“ a StB, stranické rivalství, obchody s tanky apod. S tím vyvstala i otázka: Nepromarnili vítězní disidenti svou jedinečnou šanci na výkon morální politiky jako umění nemožného? Lze se ovšem ptát i opačně: Nevyhnuli jsme se pádem do praktické „špíny“ pokušení budovat „nadstranickou“, „Západ překonávající“ demokracii?

Demokracie nestraníků

V předvolebním klimatu se původní program demokracie slušných lidí, který připravilo Hnutí za občanskou svobodu, nepozorovaně změnil v program demokracie nestraníků. „Strany jsou pro straníky - Občanské fórum pro všechny."Demokracie nestraníků je ale ve skutečnosti protimluv. Demokracie totiž představuje společný svět, v němž každý má výhradní právo zastupovat své zájmy, které odpovídají jeho postavení ve společnosti. Dá se snadno prokázat, že toto přirozené stranění - "stranictví“ - je stejně nutné a skutečné jako zemská tíha. Proto v demokracii nestraníků dřímají temné a nebezpečné představy: kreslí nám fatamorgánu ideální společnosti, která ale staví na…

v16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte