Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Odvrácená hrozba reformě

Odvrácená hrozba reformě

Zpravodaj RESPEKTU na sjezdu ruských poslanců

Zvláště středeční a čtvrteční frontální útok odpůrců reforem jasně ukázal, že předvídat výsledky 6.sjezdu lidových poslanců Ruské federace není snadné. Politický boj mezi levicí a mozaikou demokratických sil nabírá na síle a důraznosti. Jako vždy i zde jde o otázku moci. Na politické scéně Ruska nyní figurují tři „hlavní“ postavy, kolem nichž se rozehrává zápas parlamentního „komparsu“.Hrdinou dne je stále Boris Jelcin a po pátečním úspěšném vystoupení jeho prestiž nesporně stoupla. Je na tom podobně jako kdysi Michail Gorbačov: pro mnohé představuje symbol i prapor, pod nímž se sdružují, aby dosáhli obnovy Ruska. Je tu však i viceprezident Alexandr Ruckoj. Ve volbách dopomohl Jelcinovi k vítězství díky podpoře komunistických sil, na něž měl a dosud má značný vliv. V současnosti je však označován za neoficiálního vůdce tzv. rudohnědé koalice. Třetí postavou je Ruslan Chazbulatov, který se dostal na výsluní díky Jelcinově podpoře.

Potvrzený Jelcin

Před rokem šlo o jediný úkol: proti stranickým strukturám a politickým silám, jež je podporují, vytvořit sevřený blok, který by mohl čelit jejich útoku. Na Ruckém byl ceněn jeho značný kredit v armádě, na Chazbulatovovi skutečnost, že dokázal „zvládat“ parlament, tvořený „agresivně poslušnou většinou“ (termín historika Jurije Afanasjeva). Situace se však podstatně změnila. Jelcin, který usiloval o funkci prezidenta, podporován…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.