Na programu zbraně

Čs.zbrojní export v Radě obrany

Premiér Čalfa a ministr Bakšay nevědí nebo neříkají pravdu

Mimořádná schůzka Rady obrany státu (ROS) v úterý 24.března měla na programu jediný bod: náš obchod se zbraněmi. Po tříapůlhodinové diskusi se přítomní dohodli, že napříště bude čs.export vojenské techniky schvalovat právě ROS. Konkrétně to znamená, že Rada od té chvíle:- povoluje nebo zamítá kontrakty na vývoz těžké vojenské techniky, letounů, průzkumových zařízení a velkorážné munice,– rozhoduje o zemích a oblastech, do kterých je export vojenského materiálu zcela nebo částečně zakázán.Ministerstvo zahraničních věcí současně dostalo za úkol předložit Radě do 31.března nový seznam „zakázaných“ a „rizikových“ zemí. Soupis, kterým se Černínský palác dosud řídil, už nevyhovuje.Podle názoru některých účastníků schůzky skončilo úterní dohodou „legislativní prázdno“, které v československém vývozu zbraní panovalo minimálně od 1.ledna 1992. Je tomu skutečně tak?

Samopaly na Kypr

Obchody se smrtící technikou dnes v ČSFR neomezuje žádný zákon. Lidé z branže se tady mohou bez obav pouštět do těch nejšpinavějších projektů, aniž by jim hrozilo víc, než závěrečné odmítnutí vývozní licence. A dojde-li k tomu, nic jim nebrání, aby se pokusili úřední nesouhlas obejít. Politické riziko jejich výnosných kšeftů nese v plné míře stát. Jasně to ukázal např. nedávný skandál kolem ilegální zásilky čs.samopalů na Kypr.Ministr J.Bakšay 28.ledna 1992…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte