Jak se zbavit demokratů

Volební boj za ideální společnost

Demokracie se rodí ze sporu a spor neustále obnovuje. Stanovuje postupy, podle nichž může být každý konflikt dočasně rozhodnut, ale také znovu nastolen jako problém. Politici i veřejnost ale občas tuto podstatu demokracie zkreslují. Nahrazují ji vidinou harmonie a samozřejmé spravedlnosti, jakýmsi „politickým komunismem“, ve kterém se občané na všech rozumných věcech snadno dohodnou, netouží po moci a nederou se na výslunní. V táboře těchto politických utopistů sice nacházíme překvapivě velké procento lidí, kteří byli svázáni s minulým režimem, ale nedostatek realismu nemůžeme chápat jen jako účelový a laciný postoj opozičních levicových stran. Snadno jej rozpoznáme i na pravici nebo mezi bývalými disidenty. Projevuje se očekáváním, že zákony budou všem prospívat a nikoho nebudou omezovat, parlamenty snadno dospějí ke konsensu, povládne odpovědnost a dobrá vůle. Vidina takové demokracie s velkým D je však dobrá jen k jedinému: k potírání praktických demokratů.

Umění strategie

Je-li demokracie sporem, pak také demokratická scéna je zákonitě kolbištěm, na němž „bojují“ a vášním soutěže propadají lidé i celé organizace. Strategie je uměním zaměřit své síly tak, aby bylo dosaženo žádoucích cílů s minimálními náklady, bezpečně a bravurně. Ke každé možné vlastní akci je třeba zvažovat, jak může být pochopena případnými spojenci a protivníky a jak jejich reakce změní náš budoucí…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte