Boj o sovětský model

Nevyřešená otázka následnictví Jugoslávie

I nejzarytějším zastáncům zachování Jugoslávie již dochází, že tento útvar nevzkřísí ani ta nejlepší terapie. Jugoslávie jako taková už neexistuje, zůstaly jen republiky, které rozpad „přežily“, jak praví mírový vyjednavač lord Carrington. Jsou to mezinárodně uznané Slovinsko a Chorvatsko, zatím neuznané Bosna- Hercegovina a Makedonie a tandem Srbsko - Černá Hora. Právě ten hájí představu federativní Jugoslávie, od níž se jednotlivé republiky „odtrhly“, ale navzdory jeho úsilí se mezinárodní diplomacie již delší dobu zabývá otázkou, zda by i tato poslední dvojice neměla být uznána jako samostatný stát.

Kontinuita Jugoslávie je v srbském zájmu

Srbsko s Černou Horou si však uznání nepřejí. Jejich postoj má hluboké důvody: uznání je podmíněno respektováním lidských a národnostních práv. Jak prohlásil počátkem března jeden z vedoucích srbských politiků B.Jovič, „v tom případě by po nás chtěli, abychom Albáncům dali nejen autonomii, ale i republiku, totéž by po nás žádali pro Maďary a Muslimy, možná že i pro Bulhary… Nesnažíme se udržet kontinuitu Jugoslávie proto, že bychom byli do ní zamilovaní - víme, že už neexistuje -, ale proto, že je to v našem zájmu“. I když přehlédneme myšlenku o podřízenosti lidských práv zájmům státu, je tento citát zajímavý už tím, že otevřeně mluví o neexistenci Jugoslávie. Zdá se totiž, že dnešní srbská politika nemá v této otázce jasno. Někteří…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte