Atentát v Buenos Aires

Izraelsko-arabské rozhovory na pozadí terorismu

Sedmnáctého března zničil výbuch bomby umístěné v zaparkovaném automobilu budovu izraelského velvyslanectví v Buenos Aires. Výsledkem teroristického činu jsou více dvě desítky mrtvých a dvě stě čtyřicet zraněných. Na stůl izraelského premiéra Šamira přicházejí tisíce soustrastných telegramů nejen od šéfů vlád a významných politických osobností, ale i od prostých lidí z celého světa. Mezi prvními, kteří atentát ostře odsoudili, byl egyptský ministr zahraničí Amr Músa.

Nepohodlný prezident Menem

Pumový útok měl mimo jiné zřejmě narušit izraelsko-argentinské vztahy, které se dostaly na nebývale dobrou úroveň. Při své loňské návštěvě v Izraeli byl argentinský prezident Menem přijat mimořádně vřele. Jeruzalém mu projevil uznání za to, že ve své zemi přistřihuje křídla po léta beztrestně operujícím fašistickým a neonacistickým skupinám. Carlos Menem již tehdy naznačil, že dá příkaz k otevření trezorů se supertajnými archivy, které by měly odhalit cesty, jimiž se po druhé světové válce dostaly za účasti Vatikánu tisíce válečných zločinců do Argentiny. Před několika týdny dal argentinský prezident archivy skutečně otevřít a svým smělým činem si vysloužil uznání demokratického světa.Totožnost atentátníků z Buenos Aires je zatím neznámá. Írán vydal oficiální prohlášení, v němž se od zločinu distancuje, stejně se vyjádřilo Muslimské bratrstvo. Může, ale nemusí to být pravda. Za…

v12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte