Podivná pamäť bývalého premiéra

V.Mečiar: „Nikdy som to neurobil, ale… rozkaz som dal.“

Devätnástého februára ´92 v Aktualitách na otázku ohľadom likvidácie materiálov z Tisovej vily v Trenčíne V.Mečiar odpovedal: „…Fyzicky som v tejto vile bol prítomný iba vtedy, keď som tam bol ŠtB pozvaný. Nikdy som to neurobil sám, nikdy som to nekázal ani neprikázal nikomu inému. A že by také niečo urobil niekto iný, o tom nemám vedomosť.“ Dnes, v polovici marca, Vladimír Mečiar priznáva, že rozkaz na vstup do vily dal. Podrobnosti o tomto případu viz Respekt 9/92 - šlo o vloupání do vily StB v Trenčíně. Na počátku roku 1990 sem přijeli v noci pracovníci inspekce ministra vnitra SR a odvezli mj. 18 agenturních svazků. Šéf inspekce JUDr.L.Čimo je podle vlastního svědectví předal druhý den ráno ministru Mečiarovi. Pozn.red.

Kto volal večer 26.januára?

Ďalšie tvrdenie, ktoré bude musieť V.Mečiar s najväčšou pravdepodobnosťou korigovať, je motivácia vstupu do Tisovej vily. Pôvodné znenie hovorí o telefonickej informácii dôstojníka ŠtB JUDr.J.Š., že vo vile sa skartovávajú a pália dokumenty. Keďže inšpekcia vyrazila z Bratislavy do Trenčína vo večerných hodinách, muselo ísť o okamžité prekazenie takejto činnosti. V opačnom prípade stačilo ísť ráno a vyšetriť, ako sa veci v skutočnosti majú. Bývalý poručík Š. nám však povedal, že on v ten večer 26.januára vôbec do Bratislavy nevolal. Vysvetlil nám, že s pánom Mečiarom sa na jeho žiadosť stretol ešte…

v11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte