Závaží vlastní minulosti

Proč byl odvolán JUDr.I.Gašparovič

Po pěti měsících, které uplynuly od schválení tzv.lustračního zákona, se do centra veřejné pozornosti opět vrátila otázka vyrovnání se s komunistickou minulostí. Zatímco z historického hlediska se čtyřicetileté období vlády KSČ jednoznačně považuje za dobu totality, právní zhodnocení je mnohem komplikovanější.Podobný rébus jako my řeší dnes všechny postkomunistické země. Otazníků, před kterými stojíme, je několik. Jak se při dodržování přísných pravidel právního státu vypořádat se zlem totalitní komunistické diktatury? Je možné alespoň některé závažné trestné činy prohlásit za nepromlčitelné?

Jen na papíře

V debatě o vyrovnání s naší nedávnou minulostí se často objevuje paralela mezi nacismem a komunismem. Přinejmenším ve způsobu, jakým byly obě totalitní ideologie poraženy, je ale rozdíl. Zatímco nacismus byl zničen ve světové válce a norimberským soudem prohlášen za zločineckou ideologii, komunismus ze světa mizí relativně nekrvavou cestou pozvolného rozkladu. Chybí vítězné mocnosti - a to je zřejmě důvod, proč se komunistické učení nedočká soudního tribunálu.Usnesení našeho parlamentu, nazvané O době nesvobody, se pokouší komunismus pojmenovat jako zlo, prakticky však zůstává pouhým kusem papíru, který není zakomponován v novém právním řádu. Tato situace vytváří úrodnou půdu pro politické tahanice mezi pravicí a levicí. Pomineme-li extrémní názory z obou stran politického…

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte