Politické strany nedávno začaly hrát hru „škatulata hejbejte se“. Tvoří koalice, spojenectví i dohody o neútočení, ty, které spolu za žádných okolností nechtějí mít nic společného, se od sebe distancují. Vše nasvědčuje tomu, že se rozbíhá předvolební kampaň. Trochu předčasně - více než půl roku před volbami, ale naše země je ve výjimečné situaci. Strany, které si dnes brousí nože do předvolebních bitek, vznikly z velké části teprve nedávno, některé dokonce až po loňských volbách. Lépe řečeno po loňském plebiscitu, v němž se občané na obecné rovině rozhodovali mezi starými pořádky a demokracií.

Od té doby uběhl rok a půl. Dnes se už mlžný opar nad politickou scénou začíná pomalu rozplývat a vše nabývá jasnějších kontur, avšak československý volič má pořád nesrovnatelně méně informací než jeho kolega ve stabilizovaných demokraciích. V tomto ohledu je tedy předčasná volební kampaň přínosem: díky horečné stranické aktivitě, která postupně odhaluje, kdo je kdo, čeho chce dosáhnout a s kým, půjdou lidé k příštím volbám s ucelenější představou o svých budoucích reprezentantech.

„Pravice“ a „levice“ neztratily smysl

Klasické dělení na pravici a levici, občas zpochybňované (zejména těmi silami, které nejsou spokojeny se svou pozicí) a zcela na hlavu postavené sovětskou politickou terminologií (ortodoxní komunista je tam považován za pravičáka a stoupenec trhu a individuální zodpovědnosti za levičáka), prokazuje u nás právě dnes svou stálou…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte