Ze všech vyzařuje optimismus. Náměstek ředitele elektrárny připouští, že „sporné reaktory nemají v dnešním smyslu správný kontejnment“, tj. plášť, který má v případě havárie zadržet radioaktivitu. Spolehlivý provoz elektrárny V1 v Bohunicích je ale možný a „doposud se i daří“. Pan náměstek ovšem ví i to, že potrubí primárního okruhu nesmí prasknout, protože by to vedlo ke katastrofě. Jeho stav se ale „dá akceptovat“. Důkladné prohlídky dosud nenašly žádné vážnější defekty. Proč by tedy měl být primární okruh slabinou? "Nanejvýš se snad jedná o poněkud slabší místo v systému.

„Zatímco pan náměstek hovoří dosud obvyklým způsobem (jen neudělat nějakou chybu, nic nepřiznat), předseda Čs.komise pro atomovou energii ing.Karel Wágner pochopil nové úkoly doby: když už se nyní nemůže vyhnout diskusím s novináři, pak je nejlepší zvolit tón bdělé otevřenosti. Pan předseda nic nepřikrašluje, ale i on je radikálním optimistou: "Jistě, provoz všech našich reaktorů je nutně kompromisem, přihlédneme-li k úrovni světové techniky… Souhlasím s vámi, tento typ reaktoru patří k těm nejhorším. Při jeho konstrukci nebyla uvažována možnost větší havárie… Já bych neřekl, že je zde provozní jistota horší než u jiných tlakovodních reaktorů. Ale skutečnost, že nemají žádný kontejnment, který by zamezil následkům - jistě nepravděpodobného - neštěstí, to je největší nedostatek tohoto reaktoru.“

Není tato teorie bezpečnosti příliš riskantní? Není o to větším důvodem k obavám a…

v09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte