Když v lednu sovětská vojska začala v Pobaltí střílet, tajil se Švédům dech víc, než kvůli válce s Husajnem. Aspirace Baltů na samostatnost tu prožívají velmi intenzívně: jednotlivci, tisk i úřady. „Nejbližším cizím hlavním městem je pro nás Tallin,“ řekla mi ve Stockholmu šéfredaktorka největšího deníku Dagens Nyheter. Každé pondělí se tu na hlavním náměstí koná demonstrace na podporu Pobaltí, kde za masové účasti promlouvají švédští i cizí poslanci a ministři.

Švédsko začalo před pár lety intenzívně obnovovat kontakty s baltskými státy, které už daleko přesáhly oficiální rovinu. „Existují dnes mezi organizacemi, průmyslovými podniky i jednotlivci a je jich tolik, že na ministerstvu je už ani nemůžeme vést v patrnosti,“ říká tajemník švédského ministerstva zahraničí Peter Tejler.

Nezávislé baltské státy však Švédsko zatím neuznává. K takovému uznání vyžaduje, podobně jako většina jiných zemí v duchu mezinárodního práva, tři kritéria: „Území, obyvatelstvo na tomto území a vládu, která nad tímto územím vykonává svrchovanou a účinnou kontrolu,“ jak prohlásil ministr zahraničí Sten Andersson. A zvlášť poslední události ukázaly, že baltské vlády své území dosud nekontrolují.

Kdy tedy bude Švédsko ochotno baltské státy uznat? „Ihned, jakmile bude existovat smlouva s Moskvou o uznání nezávislosti baltských republik,“ říká Peter Tejler. Přítomnost sovětských vojsk by nemusela být na závadu. Jediné řešení vidí Stockholm v přímých jednáních mezi Rigou,…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte