Nezvrhne-li se konflikt v Perském zálivu neočekávaným směrem, proběhnou brzy po jeho skončení jednání o novém systému bezpečnosti na Blízkém východě.

Teprve před několika dny navrhl James Baker, aby se jednalo také o regulaci dodávek zbraní do oblasti. Tento návrh je třeba uvítat: jedná se o prvořadou věc. Již dnes jsou totiž vyzbrojovány státy a režimy, které sice nejsou momentálně považovány za světovou říši zla č.1, nicméně není tak docela vyloučeno, že se jí v budoucnu stát mohou. Zvlášť když budou po zuby ozbrojeny. Je naivní domnívat se, že bez nových mezinárodních konvencí a bez účinného kontrolního systému se v této oblasti cokoliv zlepší. Tyto souvislosti se týkají i Československa. I my již nyní jednáme o prodeji zbraní s Iránem, Saúdskou Arábií a Egyptem. Opět oživly kontakty se Sýrií a Libyí. Dokonce se dá říci, že pro nás je tato otázka žhavá dvojnásob, protože nemáme na tento druh obchodu ani vlastní zřetelnou legislativu, ani účinnou kontrolu.

Monopol na obchod se zbraněmi dosud drží Omnipol, který je přímo podřízený FMZO. Nikdo z našich představitelů ani autorů reformy dosud uspokojivě nevysvětlil, proč se dosud nedostal na pořad jednání zákon o liberalizaci zahraničního obchodu. Předsednictvo FS jeho projednávání před nedávnem opět odložilo. Lze to snad chápat jenom tak, že dlouhé prsty mafiánů z PZO i ministerstva sahají až sem. Zdravému rozumu i duchu reformy se to totiž zcela vymyká.

Obchodně-politické oddělení Omnipolu bylo…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte