Archiválie jsou v prvé řadě historické prameny. Dnes, kdy se klade důraz především na hospodářské informace, mají právě ony co říci k ekologii, demografii, finanční politice. Jsou nezbytné pro realizaci zákonů o půdě, o privatizaci, o mimosoudní rehabilitaci, o restituci. Bez pomoci archivářů by tyto zákony byly pouhými dekoracemi pro stěny parlamentů. Soudní spisy z 50.let, materiály finančních a zemědělských odborů tehdejších ONV, rozhodnutí o odejmutí půdy, živností, domů a ostatního majetku, soupisy majetku před pozemkovými reformami, rozhodnutí o nucených pachtech, rozhodnutí o vyloučení profesorů a studentů z fakult a ostatních škol v několika vlnách represí - to občané, obce, soudy aj. většinou nenajdou nikde jinde než v archivech. Někdy konkrétní potřebný dokument neexistuje a archivář musí vědět, jak existenci původního majetku prokázat nepřímo z jiných, třeba starších zachovaných úředních nebo soudních spisů.

O čem vyprávějí archiválie

Po „Vítězném únoru“ se skoncovalo se zbytečným papírováním. Komunisté likvidovali všechno, čemu nerozuměli. Písemnou agendu ovládl nepořádek: až do poloviny 50.let se nevedly prakticky žádné evidenční knihy; záznamy o tom, zda a s jakým výsledkem se určitá věc projednávala, záležely často na náhodě; formálně a gramaticky chybné administrativní výkony se staly denní praxí; úlohy jednotlivých odborů a oddělení národních výborů se překrývaly, protože rozhodoval, kdo měl právě čas a hlavně moc. Dokument, který…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte