Nedávno jsem se zmínil o podnikatelských školách, založených na metodách R.Buckminstera Fullera. Jmenují se The Excellerated Business School a jsou součástí vzdělávací soukromé organizace, zvané The Excellerated Learning Institute, s administrativním centrem v Oregonu. Je to jedna z řady organizací, které po světě pořádají kursy a víkendové semináře, jež na Západě začínají transformovat business s vědomím, že celý dosavadní systém jeho organizace přestává fungovat.

Chceme-li se seznámit s principy a metodami těchto institucí, musíme si nejprve předefinovat některé základní pojmy jako business čili podnikání, hodnota, peníze a práce. Jestliže si někdo myslí, že se ho to netýká, protože není podnikatel, zatraceně se mýlí.

Business je jakákoli činnost (nebo nečinnost), která vytváří něco, zač je někdo jiný ochoten zaplatit. Jestliže chodíte do nějakého zaměstnání a někdo vám za to platí, jste podnikatel, ať se vám to líbí, nebo ne. Jestliže vám na konci měsíce zbyde třeba i dvacet haléřů, řídíte úspěšný a ziskový business a stojí vám za to se podívat, jak byste jej mohli řídit líp. Jestli vám ten dvacetník nezbývá, stojí vám to za to ještě víc.

Jediný rozdíl mezi zaměstnancem a podnikatelem je, že zaměstnanec prodává svou práci jednomu zaměstnavateli, zatímco podnikatel pracuje pro víc zaměstnavatelů, jimž říká zákazníci.

Pokud jde o profitabilní nečinnost: jestliže zdědíte peníze a žijete z úroků natolik slušně, že nemusíte nic dělat, řídíte vlastní…

v06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte