V pátek 25.ledna večer proběhl na všech jugoslávských obrazovkách (s výjimkou Chorvatska) vojenský špionážní film o chorvatských ministrech obrany a vnitra a několika dalších účastnících údajného ilegálního pašování zbraní, ozbrojování členů vládnoucí Chorvatské demokratické pospolitosti (HDZ) a především připravovaných teroristických akcích proti jugoslávské armádě. Ministr obrany Špegelj, sám bývalý generál jugoslávské armády, tu mluví o bombách a likvidacích, listuje jakýmisi seznamy lidí určených k odstřelu, přikazuje „ty nejnebezpečnější zabít již ve dveřích“, přičemž „se nesmí brát ohled ani na ženy a děti“. Ministr Špegelj však ihned pravdivost tohoto filmu popřel a vše označil za montáž v nejvybranějším stalinistickém stylu. Je nutné zdůraznit, že tento bývalý generál a velitel celé severní oblasti Jugoslávie byl předčasně penzionován. Jeho pozdější pozice republikového ministra obrany byla ze strany jugoslávské armády chápána jako zrada.

Na druhé straně je jisté, že bývalý generál dobře zná metody vojenské rozvědky, a je proto nepravděpodobné, že by se nechal nachytat při tak monstrózních prohlášeních, která jsou v přímém protikladu s jeho veřejně zastávanými názory. Proto všechny komentáře a odezvy již předem vylučovaly pravdivost filmu.

Vykrystalizovala dvě vysvětlení:

1) Jde o montáž, jak to označil sám ministr a poté potvrdila i expertíza chorvatských znalců filmové montáže. Řeč ve filmu se neshoduje s pohyby úst a akustika prostoru i…

v06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte