Vyděrači před očima komise

Malá privatizace v Charlie centre

Sobota v bratislavském Charlie centre, bývalém filmovém klubu. Promítací síň je téměř plná. Nebude se ale promítat Rambo ani Emanuella. Pod bílým plátnem sedí privatizační komise. Atmosféra je nabitá napětím stejně jako peněženky přítomných veksláků tisícovkami. Na programu je provozní jednotka s vyvolávací cenou 31.000 plus asi miliónové zásoby. Dražitelé sedí v prvních třech řadách, ty další jsou obsazeny diváky. Několik zvědavců zůstává stát na schodech a opírá se o stěnu. Mezi nimi asi třicetiletý muž, typický příslušník vekslácké society. Křiklavě žlutá bunda, černé mokasíny se střapci, ruce vražené do kapes.

Kdo nepodplatí, draží vysoko

Předseda komise oznamuje začátek dražby. Cena draženého objektu se zvyšuje ospalým tempem, dražitelé přihazují po stovce, maximálně se odváží na tisícovku. Najednou ve třetí řadě nastane nenápadný pohyb. Vysoký mladík v černé kožené bundě šeptá cosi dvěma dražitelům, kteří sedí před ním. Ti odmítavě vrtí hlavami.Kožená bunda vstane a přesune se v řadě sedadel k pravému kraji, kde sedí asi pětičlenná skupina nečinných dražitelů. Vyslechnou si tichou informaci a vystartují. Jeden z nich zvedne dražitelské kladívko a cena objektu vyletí o sto tisíc. Druhý ji zvedne o dvě stě tisíc a vzápětí mu podobně kontruje třetí. Diváci scénu sledují s úžasem, většina nic nechápe. Cena se v rychlém tempu vyšplhá na dva a půl miliónu. Poprvé, podruhé,…

v50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte