A další přicházejí sami

O bezdomovcích v Bratislavě

Obraz první

Nad bratislavským sídlištěm Petržalka se zvedá podzimní mlha. Poklop teplovodního kanálu se otevře a otvor zaplní rozcuchaná hlava. Chvíli se rozhlíží, skloní se do kanálu a vzápětí leze ven odrbaný člověk. Za ním další tři, poslední poklop zase zavře. Všichni mají rozcuchané vlasy, jsou špinaví, zarostlí, ve vytahaných rozepjatých kabátech. Jeden z nich táhne harmoniku, další rozedranou tašku na kolečkách. Rychle přejdou staveniště a na chodníku se rozejdou.Člověk s harmonikou vypadá nejpřístupněji. Oslovuji ho. Sedíme v hospodě nejnižší cenové skupiny. „Jsem z vesnice. Celý život jsem dělal na dráze. Dělníka. Bydlel jsem na ubytovně. Když jsem před čtyřmi lety odešel do důchodu, z ubytovny mě vyhodili. Kam bych se vracel? A proč? Rodinu jsem nikdy neměl. S klukama jsme se potkali tady v hospodě. Hrávám tu na harmoniku. Občas mě někdo pozve na kořalku, jindy mi dají peníze. S kamarády se dělíme: jeden sbírá starý papír, další vybírá odpadkové koše… Víte, kolik jídla se tam najde?!“ Těžko hledá slova. Ptám se, zda bych mohla mluvit i s jeho kamarády. „To byste sice mohla, slečno, ale v tom kanále už nás nenajdete. Objevila jste nás, a tak si musíme najít něco jinýho. Tam už by nebyl klid.“ Pak se zvedl a odešel.

Obraz druhý

Je noc. Objíždím s policejní motorizovanou hlídkou bratislavské staré město. Je po jedenácté večer a po bezdomovcích nikde ani stopa. "Touhle dobou…

v50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte