Na konci minulého týdne se do Prahy vrátila delegace poslanců Federálního shromáždění. O jejich misi jsme vás informovali v Respektu č.4, dnes v rozhovoru s Miroslavem Sychrou přinášíme další podrobnosti.

Sychra: Za sovětskou hranicí se na nás pověsila bílá civilní Samara a držela se nás jako klíště. Když jsme chvilku zastavili u lesa, předjela nás a počkala za kopečkem. Takhle nás sledovala celou cestu. Když jsme dojeli do Vilniusu, předjela nás a navedla až k parlamentu. Pak už samozřejmě následovaly další peripetie, např. problém, jak se do budovy dostat - na to ani diplomatický pas nestačí. Je tam několikerá kontrola, a kdo nemá jejich speciální červenou kartu, nedostane se tam. Bylo třeba trpělivě vystát frontu a zavolat si zevnitř člověka, který o nás věděl.

U vchodů do parlamentu jsou pytle s pískem a za nimi stojí chlapíci s loveckými zbraněmi. Hlídá tam několik set dobrovolníků, velice sympatických mladých chlapců. Přísahali, že budou parlament bránit do poslední kapky krve. Kdyby dnes sověti chtěli budovu obsadit, mohou to udělat pouze za cenu obrovských ztrát na obou stranách. Poslanci spí na matracích, mají zajištěn přísun jídla. Chodí za nimi obrovské množství lidí, pan Landsbergis přijímá návštěvy v pěti až patnáctiminutových intervalech. Nálada uvnitř trochu připomíná naši listopadovou revoluci, lidé ovšem nejsou ani veselí ani optimističtí. Jsou v neustálém napětí. V téhle revoluci je mnohem víc tragédie. Každého cizího návštěvníka tato…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte