Peres nemile překvapen

Izraelští labouristé na ústupu

Nedávný kongres izraelských labouristů (blok Maarach) dostal do vínku hned zpočátku nemilé překvapení. V zahajovací den všechna média uvedla výsledky širokého průzkumu veřejného mínění: kdyby se všeobecné volby konaly dnes, získal by Maarach 22% hlasů proti 37% pravicového Likudu. Pro stranu, která v zemi vládla od vzniku Izraele až do r.1977, kdy se dostal k moci převahou jediného mandátu blok Likud, je to ponižující debakl.Od r.1977, zvaného zde dodnes rokem převratu, si labouristé namlouvají, že jejich porážka je dílem náhody a pouze přechodná. Přechodné období však trvá již 14 let a popularita pravicového Likudu stále vzrůstá. Izraelci cítí, že jejich země je ohrožena - intifádou, velmi pochybným výsledkem války v Zálivu, íránským islámským fundamentalismem, syrským zbrojením, mírovým jednáním, které přešlapuje na místě.

Překotná odluka církve

O kongresu Maarachu kterýsi novinář výstižně napsal, že to byl supermarket nejrůznějších protichůdných idejí. Zprava i zleva odezněly desítky nových návrhů, zpočátku se zdálo, že část z nich bude přijata, ale pak se předseda strany Šimon Peres obrátil ke všem delegátům s prosbou, aby ve jménu jednoty strany své návrhy odvolali. Stalo se a vše, nebo téměř vše, zůstalo, jak bylo. Řadový člen strany má dnes stěží jasno v tom, jaké je stanovisko jeho strany k palestinské otázce, ke Golanským výšinám, k mírovému jednání s arabskými sousedy - ke…

v49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte