Čtvrté dráče

Tchaj-wan po desetiletích diktatury

Minulý týden navštívil premiér Čalfa na své asijské cestě rovněž Tchaj-wan v čele snad vůbec první československé delegace. Jak vypadá tento devatenáctimiliónový ostrovní stát, označovaný pro své hospodářské úspěchy za jedno ze čtyř asijských dráčat?Dráče ve východním povědomí symbolizuje energii, přímost a romantické vzplanutí. Čínské přísloví ale také praví, že dračí mládě se nikdy nevyrovná starému draku, a tato méněcennost jako by se do určité míry projevovala i ve vztahu Tchaj-wanu k pevninské Číně. Poloha Tchaj-wanu, který bezprostředně přiléhá k čínské pevnině, odedávna podmiňuje jeho závislost na velkém sousedu; závislost ani ne tak hospodářskou jako spíš kulturní a psychologickou. Pro tradiční čínskou civilizaci, která byla na ostrov přenesena v 15.století, je totiž příznačná soběstřednost, představa, že vše, co se nachází mimo Říši středu (tedy mimo vlastní Čínu), je barbarské a méněcenné.

Diktatura monopolní strany

Když byl po porážce Japonska v r.1945 Tchaj-wan obsazen vojsky Čínské republiky, v jejímž čele stál tehdy Čankajšek, nevnímali ostrované jejich příchod nijak nadšeně. Cítili sice sounáležitost s Čínou a vítali osvobození od japonské nadvlády, byli však nepříjemně překvapeni, když se vojáci z pevniny nechovali na ostrově jako osvoboditelé, ale jako dobyvatelé. Překvapeni byli také zjištěním, že během předchozích padesáti let Čína, zmítaná téměř bez ustání válkami,…

v49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte