Z žáků zákazníci

Návrhy na školskou reformu

Zdá se, že čas změn nazrál i pro školství. Pomalu poznáváme situaci na západ od našich hranic a stále zřetelněji vidíme, jaké jsou rozdíly mezi školami v demokratických zemích a u nás po čtyřiceti letech izolace. Nemůžeme přece vystačit s tím, že starý systém naplníme novým obsahem, že Lenina nahradíme Masarykem.

Pět návrhů

Již v květnu 1990 uložila vláda ministru školství, mládeže a tělovýchovy vypracovat prognostickou studii o perspektivním vývoji vzdělávací soustavy. Termín: leden 91. Nic ovšem nenaznačuje, že by se na ní kdy začalo pracovat. Měla být východiskem pro závažnější materiál (Návrh nové vzdělávací soustavy) a pro nezbytná opatření spojená se zavedením nové soustavy. Dokument měl být dokončen letos v červnu; později vláda posunula termín na prosinec. Po volbách nové vedení ministerstva oznámilo, že „se bude podílet na organizaci a financování práce na nové koncepci školského systému, nebude ji však samo připravovat. Dá podnět k vytvoření skupiny nejlepších českých eventuálně zahraničních expertů…“. Koordinací činnosti této skupiny byl pověřen prof.Kotásek.Postupně pak své projekty předložily: Jednota českých matematiků a fyziků, NEMES (Nezávislá mezioborová skupina, založená brzy po listopadu), zmíněná skupina profesora Kotáska, překvapivě ministerstvo školství (skupina náměstka Krásenského) a nakonec nově vzniklá skupina pro vzdělávací alternativy IDEA. Všechny návrhy kromě…

v45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte