Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Syn už má domov v Německu

Syn už má domov v Německu

Milá paní Rosl z Německa,kdysi ze Sudet. Setkaly jsme se před Vaším bývalým domem, kde Váš manžel zastavil Vaše hezké auto a daly jsme se do řeči.Řekla jste, že jste si chtěli prohlédnout Váš bývalý domov, ale že Vás nepustili dovnitř ze strachu, že byste tam už zůstali. Do zahrady jste směli, i natrhat ovoce ze stromů Vám dovolili.- Z Vašeho stromu.- Z mého bývalého stromu - říkáte se stopou smutku.- Chtěla byste se vrátit?- Za nynějších okolností ne. Ale stýská se mi. Stýská se nám všem, kteří jsme museli odejít. Daří se nám v Německu dobře, ale lidé jsou přece jen jiní. A víte - domov, to jsou především lidé.Ovšem z toho domova mnoho nezbylo. Jezdili jsme k příbuzným na Jelení. Zůstaly tam však jen dva domy. Kam se poděla vesnice?- Slyšela jsem, že při Závodu míru, který tudy vedl jen jedinkrát, byla vesnice i s kostelem a hřbitovem buldozery srovnána se zemí. Aby účastníci závodu neviděli a film nezachytil zchátralost opuštěných domů. Neříkám to však.- U nás se teď dost mluví a píše o tom, že odsun neměl být.- Ano, ale proč se to svaluje na Čechy? Vždyť o tom rozhodly vítězné velmoci.- Jistě, ale prováděli ho Češi. Dveře domů jsme nesměli zamykat. Najednou k lidem vtrhli, někdy uprostřed noci, a řekli jim, že za 10 minut musí odejít.- Vím. S dvaceti kilogramy.- Copak se dá něco zabalit za deset minut?- Vaši rodinu odvedli také tak?- Ne. Otec byl sociální demokrat, tak nám to řekli týden napřed. A dovolili 50 kg na osobu. Jenže já…

v44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte