Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Memento

Memento

V předmnichovském Československu žilo téměř tři sta tisíc Židů. Dnes jsou jich v České republice jedno až dvě procenta tohoto počtu a ve Slovenské přibližně také tolik; a kolem třiceti tisíc jich žije v zahraničí. - Obávám se, že pro ztrátu paměti jsme si plně neuvědomili dosažnost toho, čemu se říká hebrejsky Šoa a pro co máme původně anglické pojmenování holocaust. Bylo to zrůdné vyústění čehosi neblahého, co má v Evropě staletou tradici, totiž antisemitismu. Tradici, která dosud zdaleka není mrtvá.Posledních čtyřicet, padesát let znamenalo pro náš národ dosti značný útlum duchovního života. Také jsme žili především vlastními trampotami, strádáním i tragediemi a nemysleli tolik na ty druhé. Nemysleli jsme na Židy. Na naše Židy. - Počítáme se mezi národy, které trpěly nacistickou zvůlí, a dokonce tím omlouváme nebo aspoň vysvětlujeme některá svá pochybení. Jaksi jsme ale při tom zapomněli, že převážnou část našich obětí nacismu tvoří - naši Židé. Je to vskutku podivné zapomnění. Je nejvyšší čas z něho procitnout. Zejména když se ukazuje, že po tom všem, co se stalo, není tato část Evropy vůči recidivě antisemitismu dosti odolná.O českém národě se soudí, že poblouzení antisemitismu příliš nepropadl. Je v tom kus pravdy, ale nemylme se příliš. Český antisemitismus, byť méně výbojný, byl jaksi zavinut v antagonismu česko-německém, který naši předkové prožívali intenzívněji. Ale o mnoha významných postavách našich duchovních dějin bohužel platí, že tomuto…

v42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte