Debolševizace

Nutnost, škleb i velká politika

Zveřejnit agenturní sítě StB anebo mlčky přihlížet, jak je nový režim podemílán dezinformačními kampaněmi a organizováním nacionálních a sociálních nepokojů? Zrušit KSČ jako zločineckou organizaci anebo odpustit - zapomenout na prokazatelné zločiny padesátých let stejně snadno jako na oportunismus a vlezprdelismus let sedmdesátých? Když na začátku roku 1990 hrozilo nebezpečí, že protikomunistické nálady přerostou v revoluční spravedlnost, politici-humanisté zbystřili smysly a slyšeli trávu růst. Následovalo dvouleté přetahování mezi porevolučními radikály a před- i porevolučními obhájci lidských práv. Vyústilo v řadu kompromisních řešení, která nikoho příliš neuspokojila: konkursy, opatření vlády a parlamentní lustrace. Minulý týden parlament konečně schválil přísný lustrační zákon, který nemilosrdně - ale oprávněně - připomene některým lidem komunistické hříchy. Znemožní jim, aby po pět let vykonávali významné veřejné funkce, ale zároveň je chrání, pokud se nedopustili trestných činů, před „revolucionářským“ hněvem debolševizátorů, jejichž energie může před volbami zázračně regenerovat.

Nouze osvobozených

Cena za sametovou revoluci byla zaplacena dohodou s komunisty o hladkém předání moci. S odstraněním komunistických vládců se z politické scény vytratil i personifikovaný nepřítel a nová nezkušená politická reprezentace zjistila, že je při výkonu moci závislá na zděděných administrativních…

v41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte