Bakerova poslední šance

Končí přípravy na konferenci o Blízkém východě

Dvanáctého října, necelé tři týdny před zahájením regionální mírové konference, se vydal americký ministr zahraničních věcí na svou osmou návštěvu Blízkého východu, aby využil této poslední příležitosti k urovnání sporných bodů mezi Izraelem, Sýrií a Palestinci. Nejprve se sejde v Káhiře s egyptským prezidentem Mubarakem, pak v Damašku se syrským prezidentem Asadem, v Ammánu s jordánským králem Husajnem a v úterý v Jeruzalémě s izraelským premiérem Šamirem.

Osady na Západním břehu

Izraelci nepovažují za „fair play“, že Baker si minulý týden pozval do Washingtonu představitele Palestinců, paní dr.Hanán Ašráví a Fajsala Husajního. Není dost dobře pochopitelné, proč si ve válce v Zálivu tolik zkompromitovaní Palestinci zasloužili toto zvláštní pozvání, když bylo dávno všemi stranami dohodnuto, že se zúčastní mírového jednání v rámci společné jordánsko-palestinské delegace. Při washingtonských jednáních šlo samozřejmě o izraelské osady na okupovaných územích. V utkvělé myšlence prezidenta Bushe představují překážku na cestě k míru. Hodně se o nich diskutuje i v Izraeli, názory se ostře vyhraňují pro i proti, ale nikdo netvrdí, že osady jsou překážkou míru.Ironií osudu dnes Palestince zvlášť těžce pronásledují Saúdská Arábie a Kuvajt. Obě tyto země, v nichž žili a pracovali 25 až 30 let, museli Palestinci opustit „holí a nazí“. To znamená, že museli všechno nechat na místě,…

v41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte