Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Rumunský scénář

Rumunský scénář

Horníci opět v ulicích Bukurešti

Pád dřívějšího režimu neznamenal v případě Rumunska nástup demokratických sil, ale sil neokomunistických. Vnitřní napětí v zemi se čas od času projevovalo násilnými střety, o jejichž skutečné povaze a pozadí měl ovšem jen málokdo přesnější představu. Výsledkem všeho byla rychlá ztráta zájmu o dění v Rumunsku a jeho nové balancování na okraji úplné izolace od zbytku Evropy.

Plány na „čínské“ rozuzlení

Hromadné násilnosti, na které byl první půlrok po svržení Ceaušeska tak bohatý, však jako by po svém vyvrcholení ve smutně proslulých „hornických dnech“ z loňského června přeci jen ztratily na intenzitě a v posledních měsících takřka úplně vymizely. Zdálo se, že prezident Iliescu a premiér Roman se svojí vládou Fronty národní spásy (FSN) nakonec navzdory všem úskalím přece jen doplují k příštím volbám na jaře 1992. Pro politickou izolaci, do níž se po loňském červnu dostali, rostly vyhlídky na „čínské“ rozuzlení: časem se na všechno zapomene a izolace se prolomí (ne nadarmo je na bukurešťském Univerzitním náměstí napsáno „Náměstí Tchien-an- men II“). Návštěva prezidenta Mitterranda v Bukurešti, Ilieska v Izraeli i chystaná oficiální návštěva rumunské delegace v ČSFR tomu jen nasvědčovaly. K jisté rehabilitaci rumunského vedení přispěly i jeho celkem přijatelné postoje v průběhu moskevského puče.S tím, že Iliescu a Roman setrvají ve svých funkcích až do voleb, se již podle všeho smířila i domácí…

v39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte