Nebezpečí „demokratury“

Demokracie v SSSR dosud nezvítězila

Stále častěji se v poslední době opakuje nejen z úst novinářů, ale i politologů propagandistický slogan o tom, že porážka srpnového puče byla jednoznačným vítězstvím demokratických sil. S takovým zjednodušením lze sotva souhlasit, dokonce ani tehdy, jde-li o ruskou politickou scénu, jež byla pro porážku puče rozhodující. Moskevský zpravodaj rádia Svoboda Michail Sokolov uvádí charakteristický příklad. Předseda ruského parlamentu profesor Ruslan Chazbulatov, který se kritické srpnové noci v rozhlase Bílého domu omlouval za své zcela nesprávné prognózy o možnosti puče, se koncem minulého týdne odvážil výroku: „Opozice je pro nás nyní neodpustitelný přepych. Nic takového si nemůžeme dovolit.“ Když na zasedání parlamentu navrhl poslanec Malkov zařadit i vystoupení čitského poslance Orechova, otázal se Chazbulatov zcela „demokraticky“: „Nestavěl se proti naší práci?“ A Malkov mu odpověděl: „Zcela loajální. Rolník.“ Nastolené kritérium loajality utíná hlavy všem, kdo smýšleli jinak. Paralela s přístupem bolševiků po říjnu 1917 se tu nabízí jako houska na krámě.

Převrácené pozice

V neexistujícím SSSR nyní existují dvě mocenské struktury - svazová a ruská. Je zřejmé, že svazová již nemá koho a co ovlivňovat, zatímco ruská se má čile k světu. Před pučem byla rozhodující moc SSSR, zatímco Rusko pouze vegetovalo na okraji. Projevovalo se to i v postavení obou prezidentů, tedy světovou…

v39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte