Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Naděje a iluze

Naděje a iluze

Polská ekonomika zabředá do kompromisů?

Když se v r.89 Polsko s novou vládou vydalo na cestu od socialistického hospodářství ke kapitalistickému, nedělal si nikdo iluze, že to bude cesta jednoduchá. Ekonomové si uvědomovali, že už na samotném začátku transformace bude třeba přijmout řadu obtížných, riskantních a nanejvýš nepopulárních opatření: liberalizovat ceny, výrazně devalvovat zlotý, podstatně zvýšit úrokovou míru, omezit řadu sociálních úlev. To vše bylo třeba od začátku kombinovat s potíráním ohromné inflace, kterou země zdědila po starém režimu.Nikdo rovněž nepochyboval, že tak radikální protiinflační, liberalizační zásah vyvolá hospodářský pokles. Ekonomové však doufali, že se to zvládne v relativně krátké době. Jejich optimismus vycházel z přesvědčení, že v postkomunistickém hospodářství existuje mnoho skrytých rezerv, jejichž oživení se projeví zvýšenou nabídkou.

Hospodářský pokles, nezaměstnanost

Praxe ovšem ukázala, že to byl příliš optimistický předpoklad. Tzv. Balcerowiczův plán sice splnil své základní cíle: zlikvidoval chronický nedostatek nejrůznějšího zboží, obdivuhodně omezil inflaci, zavedl téměř naprostou konvertibilitu zlotého, otevřel polské hospodářství světu, nastartoval a daleko posunul privatizaci, zavedl celou řadu institucionálních změn. To vše však za cenu vyšší, než se na podzim 89 předpokládalo. Překvapily rozměry a dlouhodobý charakter hospodářského poklesu i rozsah nezaměstnanosti. Také…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte