Mírný optimismus

Československo mezi federací a konfederací

V televizním pořadu Co týden dal zdůvodnil místopředseda ČNR Jan Kalvoda svůj mírný optimismus třemi aspekty, které jeho slovenský protihráč v SNR pan Jan Klepáč vzápětí vyvrátil. Předsednictva národních rad se sice dohodla, že budou postupovat ústavní cestou, ale KDH do ní zahrnuje i přijetí „čisté“ ústavy, tj. textu, který nezná pojem ČSFR. Obě strany se shodly, že konfederace není společný stát, avšak podle KDH nejsou hranice mezi federací a konfederací zřetelné. Ke vzájemnému porozumění dospějeme prý až za blíže neurčený čas. Oproti tomu v Bratislavě bylo dohodnuto, že celý proces vyjednávání musí být ukončen do konce letošního roku.Některé otázky zůstaly otevřené. Již na tiskovce v Bratislavě se vynořil spor o posloupnosti kroků při tvorbě ústav. Podle Jana Kalvody si část KDH nadále přeje samostatný Slovenský stát. Podle pana Klepáče je nelegitimní spekulovat o názorové nejednotě uvnitř KDH, protože svou koncepci má vyjádřenu v programových materiálech strany. Když je shrnoval, mimoděk bod za bodem vyvracel důvody Kalvodova optimismu.

Mezi federací a konfederací

Nacionálně orientovaná část politické reprezentace Slovenska ve své většině volí politicky „nadějnou“ strategii třetí cesty mezi federací a konfederací. Nutí ji k tomu slovenské veřejné mínění, které je názorově rozpolcené: chce zároveň bezpečí společného státu i vavřín vítězství z boje za svrchovanost Slovenska.…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte