Málem padl premiér

Polští neokomunisté proti vládě

Začátek politické sezóny byl v Polsku opravdu horký: napřed padl návrh na odvolání vlády, ta vzápětí sama podala demisi a poté požádala o mimořádné pravomoci v oblasti řízení ekonomiky.Začalo to vystoupením místopředsedy vlády a ministra financí Leszka Balcerowicze, který v Sejmu informoval poslance o katastrofální situaci ve státním rozpočtu. Zpráva byla o to nepříjemnější, že poslední rozpravu nad rozpočtem se v červnu podařilo uzavřít jen s velkými obtížemi. L.Balcerowicz sdělil poslancům, že za pouhé tři měsíce od schválení státního rozpočtu vzrostl deficit šestinásobně: místo plánovaných 4 na 24 biliónů zlotých.Podle místopředsedy vlády způsobil finanční katastrofu rozpad sovětského trhu. Dokazoval to na příkladu Finska, kde ze stejného důvodu obrovsky vzrostla nezaměstnanost a vláda se rozhodla zmrazit mzdy. Balcerowicz také navrhl ostrá restriktivní opatření: především omezit výdaje na vědu a kulturu a ve státních podnicích zrušit valorizaci mezd.

Předpotopní Sejm

Všechno se to zdálo pochmurné, ale logické - prostě nebylo zbytí. Ale jak Balcerowicz, tak celá vláda zapomněli na jednu maličkost: za dva měsíce, 27.října, proběhnou v Polsku první svobodné volby. Současný dvoukomorový parlament dostal mandát v červnu 1989, kdy sice ve svobodně voleném Senátu získala všechna křesla Solidarita, ale Sejm byl obsazen na základě dohod u kulatého stolu: 65% míst dostali komunisté a je…

v36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte