Když počátkem letošního března vypátral Simon Wiesenthal totožnost a místo pobytu Mikuláše Polhory, bývalého velitele koncentračního tábora v Novákách, zločinec se vyděsil a uzavřel se před světem. Není divu: je totiž bez státní příslušnosti a mohl by být souzen jak v Rakousku, tak v Československu. Zatím ale vše nasvědčuje tomu, že Polhorovy obavy byly poněkud přehnané. Naplňují se tak slova Simona Wiesenthala, který konstatoval, že od roku 1975 (poslední proces s nacistickým zločincem v Rakousku) žijeme v době „studené amnestie pro válečné zločince“.Rakouské úřady postupují liknavě. Podle innsbruckého prokurátora Othmara Krüpla nemusí být každý velitel koncentračního tábora válečným zločincem. K tomu dodává jeho kolega Rudolf Koll, že „je nutné prověřit, do jaké míry jsme vůbec kompetentní. Dosud nevíme vůbec nic.“ Pro příslušnou prokuraturu jsou prý nezbytné „konkrétní důkazy“ (rakouský Profil).Československá strana případ sice nebagatelizuje podobnými výroky, ale pro jeho rozpletení dosud nepodnikla aktivní kroky. Z dotazů na všech třech generálních prokuraturách, obou ministerstvech spravedlnosti a bratislavském městském soudu o stíhání Mikuláše Polhory nevzešla jediná konkrétní informace. Naše publicistika se opírá především o rakouské zdroje informací, ale veškeré články (Signál, Svobodné slovo a Lidové noviny) zůstaly zatím bez efektu: podle červencového sdělení rakouského ministerstva spravedlnosti československé úřady dosud o Polhorovo vydání nepožádaly.

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte