Čím méně se ví o podrobnostech chystané československo- německé smlouvy, tím více se hovoří o našem narovnání se sudetskými Němci. Soudě podle ohlasů, poznámek a glos v denním tisku, je tato otázka chápána značně abstraktně, v nejlepším případě pak jako téma pro diplomaty či historiky. Již rok a půl slyšíme totéž: Existuje kolektivní vina? Byli jsme oprávněni ji uplatňovat vůči celému národu? Byla či nebyla správná Havlova omluva sudetským Němcům? Mají se vrátit, nebo ne?

Působí poněkud tragikomicky, že přitom ze všech sil spějeme ke sjednocené Evropě, která považuje takové otázky za irelevantní. Až se u nás bude moci usadit kterýkoliv Dán, Ir nebo Portugalec, těžko bude možné bránit v tomtéž Němcům - ať už sudetským či třeba porýnským. Z tohoto pohledu je zahrnutí jejich nároku na návrat do staré vlasti mezi „extrémní požadavky“ trochu licoměrné.

Jiná věc je sudetoněmecký majetek. Na jedné straně existují vzájemné československo-německé pohledávky z doby druhé světové války, které se víceméně vyrovnávají. Na druhé straně argumentujeme (naposledy Marián Čalfa při jednání s bavorským premiérem Streiblem) rozhodnutím Federálního shromáždění o nápravě křivd. Jestliže ovšem náš parlament schválil nejrozsáhlejší restituce v celém východním bloku, ale omezil je rokem 1948, nelze se divit, že sudetští Němci se mohou cítit ukřivděni.

Oběť proti oběti

Značná část publicistických příspěvků o sudetoněmecké otázce…

v30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte