Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

OF: konec začátku

Občanským fórem obcházelo strašidlo rozpadu. Přitom v něm údajně neexistují názorové rozdíly. Tak se to alespoň jeví z vystoupení členů Liberálního klubu. V čem je tedy problém?

Občanským fórem obcházelo strašidlo rozpadu. Přitom v něm údajně neexistují názorové rozdíly. Tak se to alespoň jeví z vystoupení členů Liberálního klubu. V čem je tedy problém?

V tom, že tomu nikdo nevěří, a že existující názorové rozdíly nikdo jasně neformuloval. To je paradoxní jen na první pohled. Přihlásit se k jiné prioritě než k radikální ekonomické reformě je dnes chápáno jako kamuflovaný odpor typu „trh ano, ale“ a rovná se politické sebevraždě. Názorové rozdíly ovšem samozřejmě existují a ani v liberální argumentaci se nezapřou.

Tak třeba sofistika s pojmy pravice a levice. Pravice prý přistupuje ke změnám společenského statu quo obezřele, kdežto levice je vždy radikální. Takže kdo prý je u nás vlastně pravice a kdo levice? Pojmy pravice a levice byly poněkud znejasněny, ale budou se stále více vyhraňovat, a to ve vztahu k hodnotám; velmi zhruba řečeno bude pravice akcentovat svobodu a levice sociální spravedlnost. Kdybychom se měli spokojit s dělením podle vztahu ke společenským změnám, nezbylo by nám než tvrdit, že Margaret Thatcherová je vlastně levičák.

Nebo zdůvodňování podpory ekonomické reformě: ano, potřebujeme fungující ekonomiku, abychom měli peníze na zdravotnictví, na sociální péči, na vzdělání, na kulturu, na… Spíš než normální, svobodnou lidskou činností zde ekonomika pořád zůstává nutným zlem. S tím souvisí i nazírání na ekonomickou reformu. Zatímco pravice vidí největší nebezpečí v inflaci, liberálové zdůrazňují sociální…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte