Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Nesnesitelná lehkost historie

Jak to dnes vypadá, čekají svět v novém roce dva nevítané návraty: návrat do horké války (v Perském zálivu) a návrat do tvrdé diktatury (v Sovětském svazu). Takže žádný moc radostný vstup do poslední desítky druhého tisíciletí.

Jak to dnes vypadá, čekají svět v novém roce dva nevítané návraty: návrat do horké války (v Perském zálivu) a návrat do tvrdé diktatury (v Sovětském svazu). Takže žádný moc radostný vstup do poslední desítky druhého tisíciletí.

Obě výše jmenované události se nás aspoň nepřímo týkají. Jak každý ví, post-industriální, elektronický svět jsou spojité nádoby, než se naděješ, tak mají maléry druhých svou nepříznivou odezvu i v krajinách od vlastního konfliktu hodně vzdálených. Historie je ve svém krutém smyslu pro černý humor nevypočitatelná. Dovolte několik příkladů.

Winterhilfe

Psal se rok 1943, promrzlý a vyhladovělý werhmacht ustupoval ledovou ruskou stepí a německý i podmaněný lid dostal příkaz sbírat hadry, šály, čepice, boty. Říšské dámy, nejspíše už vdovy, vybíraly ze skříní poslední zbytky své kožešinové slávy, určené k zahřátí „našich hrdinů“, tísněných barbary z východu. Jak se naši otcové a dědové dosud dobře pamatují: záležitost se v úřední řeči Protektorátu Böhmen und Mähren jmenovala Winterhilfe.

O čtyřicet sedm zim později dcery a vnučky týchž německých dam zase sbírají a posílají balíčky, a zase do Ruska, jenže tentokrát je expedují Němci prosperující a zámožní, ač v té velké válce poražení, zchudlým Rusům v téže válce vítězným.

Desetitisíce zásilek s potravinami, zabalenými pilnou německou rukou, už odešly, další jsou na cestě; milióny marek se sypou do pouličních kasiček, nepočítaje v to miliardy peněz vládních;…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte