Ceaušeskovy buldozery mají stále nahozené motory. Jsou připraveny se na povel zakousnout do dalšího kusu Prahy. Smělé trasy jejich pohybu vypracovávají v tichosti a rychlosti stále stejní technokraté; všechny dokumenty, podle kterých byl a je realizován Základní komunikační systém v Praze (ZÁKOS), stále platí. V této chvíli se zdá, že je všechno v klidu. Ale již zítra mohou letět do povětří další domy, třeba na Smíchově. Dočkáme se dne, kdy tohle všechno bude patřit už jednou provždy do muzea Prahy socialistické nepostavené?

V říjnu 1990 předala nezávislá komise expertů radě NVP „Závěrečné společné stanovisko“ nezávislé komise expertů k Zákosu stanovisko, v němž se požadovalo přehodnocení stávajícího Zákosu (o podrobnostech Respekt psal na podzim). To bylo ovšem nemilé překvapení pro členy zákosové lobby, kteří každému jednání přihlíželi. K této lobby patří otci a kmotři stávající koncepce a realizace Zákosu - Útvar hlavního architekta, Ústav dopravního inženýrství, Projektový ústav dopravních a inženýrských staveb, Útvar ústředního investora, Výstavba inženýrských staveb a Odbor dopravy magistrátu.

Záhy se začaly na scéně objevovat další, nevyžádané expertízy, iniciované zákosovou lobby: posouzení Zákosu, které lobby vydala pod hlavičkou Českého svazu stavebních inženýrů (ČSSI), za expertízu vydávaný rozhovor, který vedla s prof.W.Leutzbachem, dopravním expertem z Karlsruhe, expertíza německé firmy Hamburg-Consult, vypracovaná z podkladů, zpracovaných lobby,…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte