V posledním Respektu byly věnovány dvě stránky monopolům a nezbytnosti oslabit jejich moc. Bohužel, mluvilo se pouze o monopolech a demonopolizaci v oblasti ekonomiky. Nejenže nesouhlasím, že by (ekonomická) základna řídila (ideologickou) nadstavbu, ale hlavně tyto dva pojmy považuji za zavádějící. Zdá se však, že pro některé stoupence tržního hospodářství přestup z marxismu na liberalismus neznamenal, že by se osvobodili od ekonomické determinace: soudím tak z toho, že jim stačí odstranit monopoly pouze v ekonomice. Tím však monopoly ještě nezmizí ze všech ostatních životních sfér, které spoutávaly. Ba co víc, jsem přesvědčen, že nelze účinně demonopolizovat ekonomiku, dokud se nezbavíme monopolistického myšlení ve všech oblastech života.

Monopolismus doposud souvisle pokrývá celý oblouk našeho života, od porodnice po smrtelné lůžko. Porody jinak než po materialisticko-vědecku (rooming in, porody do vody nebo nedejbože porod doma) nadále narážejí na odpor. A na lopatu nás zase se vším svým pověstným taktem bezkonkurenčně nabere monopolní pohřební služba.

Absurdní monopol na vlastní jméno a na rodný jazyk. Seznam povolených křestních jmen sestavila parazitní skupina „vědců“. Se stejnou troufalostí si i nejžalostnější redaktůrci osobují právo umravňovat jazyk básníka, velkého myslitele nebo vědeckého génia.

Církevní a soukromé školy…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte