Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Státní smlouva

"Kde je řečeno, že státní smlouva může být chápána jen ve smyslu mezinárodně právním? Vždyť ani žádná norma mezinárodního práva ji závazně nedefinuje.

„Kde je řečeno, že státní smlouva může být chápána jen ve smyslu mezinárodně právním? Vždyť ani žádná norma mezinárodního práva ji závazně nedefinuje. I kdyby to činila, nemohla by vyloučit, aby členské státy federace své společné věci v mezích své ústavní pravomoci uspořádaly smlouvu, a líbí-li se jim to, takovou smlouvu nazvaly smlouvou státní…“

Mandát dostal parlament

Shora uvedeným způsobem charakterizoval problematiku státní smlouvy akademik Viktor Knapp v Hospodářských novinách č.72.

S jeho názorem lze na první pohled asi jedině souhlasit. K tomu, aby nějaká osoba či organizace mohla uzavřít smlouvu, opravdu není nutné, aby byla subjektem mezinárodního práva. Smlouva samozřejmě může být uzavřena v rámci platných zákonů tohoto státu.

Problém je ovšem v tom, že navrhovatelé státní smlouvy mezi republikami by tuto smlouvu chtěli postavit nad zákony, nad ústavu naší federace, chtěli by, aby pro zákonodárné sbory našeho státu byla tato smlouva jakousi direktivou, směrnicí určující, jaká smlouva a jaké zákony smějí, případně nesmějí být odhlasovány. V tomto pojetí by státní smlouva anulovala federaci jako svrchovaný (suverénní) stát, a těžko ji lze proto pokládat za součást vnitrostátního práva.

Akademik Knapp si tuto skutečnost zřejmě uvědomuje, a proto cudně hovoří o tom, že smlouva by mohla být „právněpolitickým podkladem pro vypracování nové federální ústavy“. „Podklad“ pochopitelně může vypracovat ledaskdo. Zákonodárce pak…

v19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte