Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Československá podpora Velké Sýrie

Sýrie je naším největším dlužníkem. Z celkové sumy 5,4 miliardy dolarů pohledávek v zahraničí máme v Damašku dosud nedobytnou 1,1 miliardu.

Sýrie je naším největším dlužníkem. Z celkové sumy 5,4 miliardy dolarů pohledávek v zahraničí máme v Damašku dosud nedobytnou 1,1 miliardu. Klíčem se má stát právě uzavřený kontrakt na vývoz tanků T-72 československé výroby, který vzbudil takový rozruch ve světě. Příčina je nasnadě: citlivá oblast určení a především způsob, jakým tento lukrativní obchod prezentují českoslovenští představitelé, „vydíraní vyděrači“, jak je výstižně charakterizoval ve své poznámce Alexandr Kramer (Lidové noviny, 11.5.).

Nejmarkantnější odpor proti této transakci vychází z USA a Izraele, států, které mají mimořádný zájem na zachování rovnováhy na Blízkém východě. Ovšem i kdybychom si odmysleli vysokou hru strategického uvažování, zanedbali tolik skloňovanou židovskou lobby ve Spojených státech a přijali argumentaci, že tank T-72 je zastaralý a „neškodný“, zůstávají některé zdánlivě méně dramatické, ale o to konkrétnější detaily syrské skutečnosti.

Velkosyrské ambice Damašku

Na rozdíl od Iráku, Íránu, Libye či OOP je Sýrie mnohem prozíravější. Neocitá se na prvních stránkách světového tisku, a proto její obviňování z podpory terorismu nachází poměrně malý ohlas. Syrský prezident Asad nevyvolává takovou hrůzu jako diktátoři typu plukovníka Kaddáfího, ajatolláha Chomejního či Saddáma Husajna, zároveň však není ani terčem světových karikaturistů. Podle názoru vdovy po egyptském prezidentu Sadatovi je Asad „nejprohnanější muž v arabském světě“, ale "přitom zná své…

v19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte